Câștigătorii Festivalului Internațional de Folclor ”Cântecul de dragoste de-a lungul Dunării” – Ediția a XV-a, 2022 

Evidențiat

Dumitrașcu Nicole-CristinneRomânia TROFEUL
Stolic VeraSerbia PREMIUL I
Deaconu Ana-MariaRomânia PREMIUL II
Ghelase NicoletaRomânia PREMIUL III
Cojocaru Carmen-IazminaRomânia PREMIUL AUTENTICITATE COSTUM

Lista concurenților admiși la Festivalul Internațional de Folclor ”Cântecul de dragoste de-a lungul Dunării ” ediția 2022

Evidențiat

Festivalul Internaţional de folclor Cântecul de dragoste de-a lungul Dunării Ediția a XV–a, Brăila, România, 26-28 iulie 2022

International Folklore Festival Love song along the Danube the XVth edition, Romania, July 26th-28th, 2022

Lista concurenților admisi/ List of admitted competitors

Concurenți români/Romanian competitors:

  1. Bertea Delia-Valentina –Bucovina
  2. Brașovanu Cristian-Antonio-  Gorj
  3. Cojocariu Alexandra- Emilia –Neamț(Moldova)
  4. Cojocaru Carmen-Iazmina – Romanați, Olt
  5. Crisante Nicoleta-Olt
  6. Cupșe Denis-Daniel – Codru (Maramureș)
  7. Deaconu Ana- Maria – Romanati Olt
  8. Dumitrașcu Nicole-Cristinne –Bărăganul ialomițean
  9. Forțofoi Belmondo-Ionuț   -Novaci (interferența cu Mărginimea Sibiului)
  10. Gavriluț-Pîrvoni Dorinel-Dănuț  –Banatul de munte
  11. Ghelase Nicoleta –Muntenia, Brăila
  12. Girel Andrei-Nicolae  – Dobrogea
  13. Golfin Nicușor-Alex –Oltenia Dolj
  14. Grup folcoric bărbătesc Bujorelul- Romanațiul de jos
  15. Lipioașcă Gabriela-Elena  –Muntenia (Prahova)
  16. Luzinschi Bianca-Ștefania  – Dobrogea
  17. Macoveiu Alexandra-Georgiana  – Muntenia (Brăila)
  18. Miroiu Cătălina- Georgiana –Muntenia
  19. Negru Ștefan -Alexandru – Moldova de mijloc
  20. Pop Crina-Maria – Valea Barcăului, Sălaj
  21. Popa Petronela – Bucovina
  22. Radu Ioniță-Adrian – Comunitatea rușilor lipoveni din Brăila
  23. Roman Ana-Maria – Bucovina
  24. Rus Adrian-Dorin  – Valea Țiblesului
  25. Țăncoi Daniela –Muntenia
  26. Vădrariu Valentin-Sorin  – Banatul de munte

Concurenți străini/Foreign competitors:

  1. Spinei Damian – Rep.Moldova
  2. Granaci Anna- Rep.Moldova
  3. Mămăligă Alexandrina- Rep.Moldova
  4. Stolic Vera- Serbia