Festivalul Internaţional de folclor „Cântecul de dragoste de-a lungul Dunării” Ediția a XIV–a, Brăila, România, 24-25 iulie 2020

Evidențiat

Nr. 1334/03.07.2020

Lista concurenților admiși în urma preselecției

Concurenți români

  1. Anton Cătălina-Mariana – Muntenia
  2. Betej Elena-Andrada-Mădălina – Gorj
  3. Călin Iuliana-Elena – Argeș
  4. Drăghici Viorel-Gabi – Muntenia (Brăila)
  5. Ene Lorena-Minodora – Gorj
  6. Ghelase Nicoleta – Muntenia (Brăila)
  7. Girel Andrei-Nicolae – Dobrogea
  8. Guzic Ionela – Sudul Gorjului
  9. Lăcătuș Anamaria – Vrancea
  10. Lipioașcă Gabriela-Elena – Muntenia (Prahova)
  11. Lupu Roxana – Moldova
  12. Marica Aurora-Mihaela – Oltenia-Dolj
  13. Oprea Ecaterina – Zona de Sud a Moldovei
  14. Păun Stelian – Vlașca
  15. Pop Alexandru – Țara Zarandului
  16. Popa Bianca-Diana – Gorj
  17. Roman Ana-Maria – Bucovina
  18. Ursachi Liliana – Iustina –  Bucovina, Subzona Rădăuți
  19. Vasilescu Dan Constantin – Valea Hârtibaciului

 Concurenți străini:

  1. Spinei Damian – Republica Moldova


Comunicat – Festival Internațional de Muzică Ușoară ”George Grigoriu” – ediția 2020

Evidențiat

  Având în vedere situația la nivel național și internațional cu privire la evitarea răspândirii virusului Covid-19 precum și prevederile Decretului  nr. 195/2020, privind  instituirea stării de urgență,  Ordonanței militare nr.1/17.03.2020, art. 2, cu privire la suspendarea activităților culturale, realizate în spații închise, Hotărârii nr. 4/23.03.2020 a Consiliului Administrativ al  Centrului   Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Brăila;

Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Brăila, în calitate de organizator al Festivalului Internațional de muzică ușoară George Grigoriu, comunică următoarele:

Festivalul Internațional de muzică ușoară George Grigoriu, ediția a XVI-a, se reprogramează  în perioada septembrie-decembrie 2020

Lista concurenților admiși în concurs după preselecția din data de 09.11.2019

Festivalul Național de Folk Chira Chiralina

Ediția a XIII-a, 15-16 noiembrie 2019, Brăila

  Nr.2993/11.11.2019              

  1. Mariciuc Cosmin, 19 ani, Botoșani (voce și chitara)
  2.  Bivolaru Kethy, 16 ani, București (voce și chitara)
  3. Bănica Bianca Florentina, 16 ani, Brăila (voce și chitara)
  4. Sprînceană Mircea Florian, 30 ani, Dâmbovița (voce și chitară)
  5. Trupa Omnis (Barbu Marius, Teodora Beleaua, Costin Monica Elena) 23-24 ani, Brașov (voce, vioara, chitară)
  6. Sergiu Pârvulescu,  15 ani, Mun. Vulcan, Jud. Hunedoara (voce și chitară)
  7. Mansour Jessica, 17 ani, București (voce și chitară)
  8. Tănase Raluca, 18 ani, Brăila (voce și chitară)
  9. Trupa Fior (Lazar Vlad Gabriel, Acsinia Patricia, Ionescu Cătălin) 21-31 ani, Bacău, Neamț, Botoșani (chitară și voce)
  10. Dorobanțu Horia-Cristian, 16 ani, Brăila (voce și chitară)
  11. Trupa Open (Filote Alexandru Daniel, Nicoleta Buhăescu) (voce și chitară) 23-24 ani, Vaslui
  12. Bivoleanu Ramona-Andreea, 24 ani, Brăila (voce și chitară)
  13. Trupa Medley (Piron Cristian, Andrada Robea, Piron Ioan-Adrian, Andrei Vlad -Gabriel) 17-22 ani, Brăila (voce și chitară)
  14. Folk Band Ruskyi RiTm (Ciprian Marius Onosa-chitară, Leon Cosmin Stefan-Tobe tradiționale, Florin Cătălin Dumitrache-Chitară bass, Onofrei Alex Iulian-armonie, voce) 18-20 ani, Tulcea



Câștigătorii Ediției a VII-a, 2019 – Festivalul Internațional de Jazz ”Johnny Răducanu”

ACT (Irlanda, Marea Britanie, Spania) – Trofeul Johnny Răducanu

Playground Quartet (Germania) – Premiul Cea mai bună formație

Vittorio Cuculo (Italia) – Premiul Cel mai bun instrumentist

Judyta Anna Pisarczyk (Polonia) –  Premiul Cel mai bun solist vocal

Eleonora Strino (Italia) – Premiul Cea mai bună compoziție

Francesco Fratini (Italia) – Premiul Cel mai promițător interpret