Lista concurenților admiși în concurs după preselecția din data de 09.11.2019

Evidențiat

Festivalul Național de Folk Chira Chiralina

Ediția a XIII-a, 15-16 noiembrie 2019, Brăila

  Nr.2993/11.11.2019              

  1. Mariciuc Cosmin, 19 ani, Botoșani (voce și chitara)
  2.  Bivolaru Kethy, 16 ani, București (voce și chitara)
  3. Bănica Bianca Florentina, 16 ani, Brăila (voce și chitara)
  4. Sprînceană Mircea Florian, 30 ani, Dâmbovița (voce și chitară)
  5. Trupa Omnis (Barbu Marius, Teodora Beleaua, Costin Monica Elena) 23-24 ani, Brașov (voce, vioara, chitară)
  6. Sergiu Pârvulescu,  15 ani, Mun. Vulcan, Jud. Hunedoara (voce și chitară)
  7. Mansour Jessica, 17 ani, București (voce și chitară)
  8. Tănase Raluca, 18 ani, Brăila (voce și chitară)
  9. Trupa Fior (Lazar Vlad Gabriel, Acsinia Patricia, Ionescu Cătălin) 21-31 ani, Bacău, Neamț, Botoșani (chitară și voce)
  10. Dorobanțu Horia-Cristian, 16 ani, Brăila (voce și chitară)
  11. Trupa Open (Filote Alexandru Daniel, Nicoleta Buhăescu) (voce și chitară) 23-24 ani, Vaslui
  12. Bivoleanu Ramona-Andreea, 24 ani, Brăila (voce și chitară)
  13. Trupa Medley (Piron Cristian, Andrada Robea, Piron Ioan-Adrian, Andrei Vlad -Gabriel) 17-22 ani, Brăila (voce și chitară)
  14. Folk Band Ruskyi RiTm (Ciprian Marius Onosa-chitară, Leon Cosmin Stefan-Tobe tradiționale, Florin Cătălin Dumitrache-Chitară bass, Onofrei Alex Iulian-armonie, voce) 18-20 ani, Tulcea



Câștigătorii Ediției a VII-a, 2019 – Festivalul Internațional de Jazz ”Johnny Răducanu”

ACT (Irlanda, Marea Britanie, Spania) – Trofeul Johnny Răducanu

Playground Quartet (Germania) – Premiul Cea mai bună formație

Vittorio Cuculo (Italia) – Premiul Cel mai bun instrumentist

Judyta Anna Pisarczyk (Polonia) –  Premiul Cel mai bun solist vocal

Eleonora Strino (Italia) – Premiul Cea mai bună compoziție

Francesco Fratini (Italia) – Premiul Cel mai promițător interpret

SĂPTĂMÂNA UMORULUI BRĂILEAN

SĂPTĂMÂNA UMORULUI BRĂILEAN la Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Brăila!

24.09.2019:
– Ora 9:00 – Şezătoare umoristică – întâlnirea elevilor Liceului Teoretic „Nicolae Iorga”, Brăila cu personalităţi din elita umorului românesc: Cornel Udrea, Ananie Gagniuc, Florin Alexandru, Costel Pătrăşcan.
– Ora 11:00 – Şezătoare umoristică – întâlnirea elevilor Colegiului Naţional „Nicolae Bălcescu” Brăila cu personalităţi din elita umorului românesc: Cornel Udrea, Ananie Gagniuc, Florin Alexandru, Costel Pătrăşcan.
– Ora 13:00 – Şezătoare umoristică – întâlnirea elevilor Colegiului Național „Gheorghe Munteanu Murgoci” Brăila cu personalităţi din elita umorului românesc: Cornel Udrea, Ananie Gagniuc, Florin Alexandru, Costel Pătrăşcan.

25.09.2019:
– Ora 09:30 – Şezătoare umoristică – întâlnirea elevilor Liceul Pedagogic „D. P. Perpessicius” Brăila cu personalităţi din elita umorului românesc: Cornel Udrea, Ananie Ggniuc, Florin Alexandru, Costel Pătrăşcan.
– Ora 17.13: Festivitatea de premiere – Concursul Internaţional de proză scurtă satirică
– stand-up comedy cu Jean Paler
– show de caricatură comentată – Costel Pătrăşcan
Locul desfăşurării: Sala ProArte – Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Brăila, Piaţa Traian, nr. 2.

27.09.2019:
– Ora 17.13: Vernisajul şi festivitatea de premiere – Salonul Internaţional de Caricatură, Galeria de Artă, Piaţa Traian, Nr. 2.

Câștigătorii Festivalului Internațional de Folclor „Cântecul de dragoste de-a lungul Dunării”, Ediția a XIII-a, 2019

 Trofeul Timiș Silvia România
 Premiul I Mihalache Florin România
 Premiul II Popescu Anişoara România
Premiul  III Firuca Čina Serbia
Premiul pentru autenticitate
costum
Pop Alexandru România
Premiul de popularitate Asan Elvis – Matsun România
Premiul Fundației Academice
Europene Etnoculturalia
Bilețchii Tudor România
Premiul Fundației Academice
Europene Etnoculturalia
Firuca Čina Serbia
Premiul Fundației Academice
Europene Etnoculturalia
Ursachi Liliana – Iustina România
Premiul Fundației Academice
Europene Etnoculturalia
Ghelase Nicoleta România
Premiul Fundației Academice
Europene Etnoculturalia
Păun Stelian România
Premiul Fundației Academice
Europene Etnoculturalia
Bozbici Larisa -Lucreția  România
Premiul Fundației Academice
Europene Etnoculturalia
Dolhascanu Mihai România
Premiul Fundației Academice
Europene Etnoculturalia
Marica Aurora Mihaela România