Festivalul Internațional de Jazz Johnny Răducanu – Câștigătorii ediției 2022/ Winners of the 2022 Edition

Evidențiat

Jordan Corda TrioItalia Trofeul Johnny Răducanu
Johnny Răducanu Trophy
Brew QuartetItaliaPremiul  – Cea mai bună formație
Prize for best band
Danilo BlaiottaItalia Premiul  –  Cea mai bună compoziție
Prize for the best composition
Dario PiccioniItaliaPremiul  – Cel mai bun solist instrumentist
Prize for best instrumental performer
Rossella CappadoneItalia Premiul  –  Cel mai bun solist vocal
Prize for best vocalist
Eva Maria GîrleaRomâniaPremiul  – Cel mai promițător tânăr interpret
Prize for the most promising young artist
Eva Maria GîrleaRomâniaPremiul Institutului Cultural Român din Londra – un concert la Londra
Award of the Romanian Cultural Institute in London – a concert in London
Delia ConstantinRomâniaPremiul  special
Special prize

Festivalul Internațional de Jazz ”Johnny Răducanu” ediția 2022

Evidențiat

Biletele pot fi achiziţionate de la Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Brăila, Piaţa Traian, nr. 2, în intervalul orar:

– Luni – Joi: 10:00 – 17:00;

– Vineri: 10:00 – 15:00.

Preţul unui bilet este de 53 lei/seară,

sau le puteți achiziționa online, accesând următoarele link-uri

https://www.blt.ro/selectie-locuri.html?evId=6594&fbclid=IwAR09mu720RyvEgUCoVkrx63X4l1xmkWuWY1sIoFoYkbhTaPGTWrl36ptFyI

https://www.blt.ro/selectie-locuri.html?evId=6595&fbclid=IwAR2P1wWN_12T6Q91kbLlXppESsm7p74KrVkooTMevBkRUK8R1MdfJzsXCuk

https://www.blt.ro/selectie-locuri.html?evId=6596&fbclid=IwAR2lK56-qqJhB_QoFn9L07iOwOCw7ita0akPSTsnOH7j5f8PtH_t59bHbEw

Festivalul Internaţional de Jazz Johnny Răducanu

Evidențiat

Ediția a IX–a, Brăila, România, 21-23 octombrie 2022

Johnny Raducanu International Jazz Festival, the IXth edition,

The 21st-23rd of October 2022

No.3478/the 30th of September 2022

Concurenții admiși în concurs în urma preselecției

The admitted competitors after the pre-selection

Formație/Band

  1. Sokratis Votskos Quartet-GREECE
  2. Jordan Corda Trio-ITALY
  3. Elias Lapia Quartet-ITALY
  4. Cristian Chiaburu Trio-MOLDOVY
  5. Brew Quartet/Manfredonia- ITALY

Solist instrumentist/Instrumental performer

  1. Anna Bielli & Silvia Olivier Duo – piano & guitar-ITALY
  2. Danilo Blaiotta(piano)-ITALY
  3. Germana La Sorsa/ Joseph Boyle(guitar  & voice)-GREAT BRIATAIN

Solist vocal/Soloist

  1. Cappadone Rossella–ITALY
  2. Dominique Simionescu– ROMANIA
  3. Gîrlea Eva Maria-ROMANIA
  4. Delia Constantin-ROMANIA
  5. Mares Delia Simona-ROMANIA

NOTA: Concurenții admiși in concurs, in urma preselecției, au obligația de a se prezenta la acest eveniment, cu instrumentele necesare, exceptând cazul pianului, contrabasului și a tobelor, puse la dispoziție de către organizator, conform regulamentului de desfășurare al evenimentului.

În cazul în care concurenții admiși in concurs, in urma preselecției, nu dispun de necesarul de instrumente aferente concursului,  au obligația să anunțe organizatorul cu privire la acest aspect, până  in data de 04 octombrie 2022, ora 12. Lipsa necesarului de instrumente aferente participării la concurs echivalează cu retragerea din concurs, organizatorul neasumându-si nicio obligație.

NOTE: The competitors admitted in the contest, after the pre-selection, have the obligation to have for this event, the necessary instruments, except for the piano, the double bass and drums, provided by the Organizer, according to the regulations of the event. If the contestants do not have the necessary instruments,  related to the contest, they have the obligation to notify the Organizer about this aspect, by October 4, 2022, 12 o’clock. The lack of the necessary instruments related to the participation at the contest is equivalent to withdrawing from the contest, the organizer assuming no obligation

Câștigătorii Festivalului Internațional de Folclor ”Cântecul de dragoste de-a lungul Dunării” – Ediția a XV-a, 2022 

Evidențiat

Dumitrașcu Nicole-CristinneRomânia TROFEUL
Stolic VeraSerbia PREMIUL I
Deaconu Ana-MariaRomânia PREMIUL II
Ghelase NicoletaRomânia PREMIUL III
Cojocaru Carmen-IazminaRomânia PREMIUL AUTENTICITATE COSTUM

PREMII – Concursul naţional de literatură umoristică, ediţia a VI-a, 2022

Evidențiat

Secţíunea: Proză scurtă umoristică:

Premiul I – Motto: Râsul este rupt din rai Sime Liliana

Premiul II – Motto: Ca să plecați într-o excursie aveți nevoie de un cort și de un cord bun! Sevastian Alimpie

Premiul III – Motto: JuliettaDrăgoianu Ana

Secţíunea: Cea mai bună carte de umor în perioada 2021-2022:

Premiul I – Sevastian Alimpie – Ghici ce aduce barza? (…și alte povestiri umoristice), Editura Creator, Brașov, 2022.

Premiul II – Dan Norea, Stadionul Tuturor Sfinților – Romanul unui bibliofil, Editura Ex Ponto, Constanța, 2021.

Premiul III – Romeo Crețu, În redacție, Editura  PIM, Iași,  2022.

Lista concurenților admiși la Festivalul Internațional de Folclor ”Cântecul de dragoste de-a lungul Dunării ” ediția 2022

Evidențiat

Festivalul Internaţional de folclor Cântecul de dragoste de-a lungul Dunării Ediția a XV–a, Brăila, România, 26-28 iulie 2022

International Folklore Festival Love song along the Danube the XVth edition, Romania, July 26th-28th, 2022

Lista concurenților admisi/ List of admitted competitors

Concurenți români/Romanian competitors:

  1. Bertea Delia-Valentina –Bucovina
  2. Brașovanu Cristian-Antonio-  Gorj
  3. Cojocariu Alexandra- Emilia –Neamț(Moldova)
  4. Cojocaru Carmen-Iazmina – Romanați, Olt
  5. Crisante Nicoleta-Olt
  6. Cupșe Denis-Daniel – Codru (Maramureș)
  7. Deaconu Ana- Maria – Romanati Olt
  8. Dumitrașcu Nicole-Cristinne –Bărăganul ialomițean
  9. Forțofoi Belmondo-Ionuț   -Novaci (interferența cu Mărginimea Sibiului)
  10. Gavriluț-Pîrvoni Dorinel-Dănuț  –Banatul de munte
  11. Ghelase Nicoleta –Muntenia, Brăila
  12. Girel Andrei-Nicolae  – Dobrogea
  13. Golfin Nicușor-Alex –Oltenia Dolj
  14. Grup folcoric bărbătesc Bujorelul- Romanațiul de jos
  15. Lipioașcă Gabriela-Elena  –Muntenia (Prahova)
  16. Luzinschi Bianca-Ștefania  – Dobrogea
  17. Macoveiu Alexandra-Georgiana  – Muntenia (Brăila)
  18. Miroiu Cătălina- Georgiana –Muntenia
  19. Negru Ștefan -Alexandru – Moldova de mijloc
  20. Pop Crina-Maria – Valea Barcăului, Sălaj
  21. Popa Petronela – Bucovina
  22. Radu Ioniță-Adrian – Comunitatea rușilor lipoveni din Brăila
  23. Roman Ana-Maria – Bucovina
  24. Rus Adrian-Dorin  – Valea Țiblesului
  25. Țăncoi Daniela –Muntenia
  26. Vădrariu Valentin-Sorin  – Banatul de munte

Concurenți străini/Foreign competitors:

  1. Spinei Damian – Rep.Moldova
  2. Granaci Anna- Rep.Moldova
  3. Mămăligă Alexandrina- Rep.Moldova
  4. Stolic Vera- Serbia