Lista concurenților admiși în Concursul Județean ”Tradiții și obiceiuri”

Evidențiat

Nr.4626/07.12.2022

Concursul județean Tradiții și obiceiuri

Lista concurenților admiși în concurs, în urma preselecției din data de 7 decembrie 2022

  1. Grupul de colindători Brâu Roșu-Com Gropeni, Jud Braila
  2. Roman Lorena Andreea-Mun Brăila
  3. Grupul folcloric  Pandelasul-Mun Braila
  4. Ansamblul Dunarenii-Chiscani
  5. Grupul folcloric Zestrea Barganului-Comuna Ciocile, Jud Braila
  6. Hora Măxinenilor-Comuna Măxineni, Jud Brăila
  7. Ansamblul Mușețeanca-Oraș Insurăței, Jud Braila
  8. Grupul de colindatori Zestrea Baraganului-JunioriComuna Ciocile, Jud Braila
  9. Grupa Mare Emoticons-Gradinita 56– Mun Braila
  10. Grup Flori de câmp-Scoala gimnazială Jîrlău -Sat Jîrlău, Jud Brăila

 Mențiune:

          Concursul Județean Tradiții și Obiceiuri se va desfășura în data de 16.12.2022, ora 10, in Sala ProArte a Centrului Județean pentru Coservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Brăila, Piața Traian, nr. 2, Mun.Brăila.

Anunţ! Licitaţie publică deschisă cu ofertă prin strigare pentru închirierea Sălii ProArte

Evidențiat

Anunț din 14/11/2022

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Brăila, cu sediul în Brăila, Piața Traian nr 2, organizează “Licitație publică deschisă cu strigare” în vederea închirierii sălii  ProArte, cu o suprafaţă de 122,6 mp, scenă de 21 mp şi o capacitate de 70 de locuri, pentru ziua de 19.11.2022, pentru 2 ore, respectiv orele 12:00-14:00, conform solicitării cu nr.4165/ 10.11.2022, înregistrată la C.J.C.P.C.T. Brăila. Prețul conform H.C.J. Brăila nr. 281/2021 este de 281 lei/oră.

Licitația publică deschisă cu strigare va avea loc la sediul Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Brăila, Piața Traian nr 2, Sala ProArte,  în data de 16.11.2022,  ora 13:00. Data limită de depunere a documentelor de participare la licitație este 16.11.2022, ora 12:30.

Contact:   Manager  Alina-Petronela Sulicu – 0723/214.657/

e-mail: cult.traditional@gmail.com

Șef Financiar-Contabil și Administrativ: Stere Florin – 0239/614710  int.112

Festivalul Internațional de Jazz Johnny Răducanu – Câștigătorii ediției 2022/ Winners of the 2022 Edition

Evidențiat

Jordan Corda TrioItalia Trofeul Johnny Răducanu
Johnny Răducanu Trophy
Brew QuartetItaliaPremiul  – Cea mai bună formație
Prize for best band
Danilo BlaiottaItalia Premiul  –  Cea mai bună compoziție
Prize for the best composition
Dario PiccioniItaliaPremiul  – Cel mai bun solist instrumentist
Prize for best instrumental performer
Rossella CappadoneItalia Premiul  –  Cel mai bun solist vocal
Prize for best vocalist
Eva Maria GîrleaRomâniaPremiul  – Cel mai promițător tânăr interpret
Prize for the most promising young artist
Eva Maria GîrleaRomâniaPremiul Institutului Cultural Român din Londra – un concert la Londra
Award of the Romanian Cultural Institute in London – a concert in London
Delia ConstantinRomâniaPremiul  special
Special prize

Festivalul Internațional de Jazz ”Johnny Răducanu” ediția 2022

Evidențiat

Biletele pot fi achiziţionate de la Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Brăila, Piaţa Traian, nr. 2, în intervalul orar:

– Luni – Joi: 10:00 – 17:00;

– Vineri: 10:00 – 15:00.

Preţul unui bilet este de 53 lei/seară,

sau le puteți achiziționa online, accesând următoarele link-uri

https://www.blt.ro/selectie-locuri.html?evId=6594&fbclid=IwAR09mu720RyvEgUCoVkrx63X4l1xmkWuWY1sIoFoYkbhTaPGTWrl36ptFyI

https://www.blt.ro/selectie-locuri.html?evId=6595&fbclid=IwAR2P1wWN_12T6Q91kbLlXppESsm7p74KrVkooTMevBkRUK8R1MdfJzsXCuk

https://www.blt.ro/selectie-locuri.html?evId=6596&fbclid=IwAR2lK56-qqJhB_QoFn9L07iOwOCw7ita0akPSTsnOH7j5f8PtH_t59bHbEw

Festivalul Internaţional de Jazz Johnny Răducanu

Evidențiat

Ediția a IX–a, Brăila, România, 21-23 octombrie 2022

Johnny Raducanu International Jazz Festival, the IXth edition,

The 21st-23rd of October 2022

No.3478/the 30th of September 2022

Concurenții admiși în concurs în urma preselecției

The admitted competitors after the pre-selection

Formație/Band

  1. Sokratis Votskos Quartet-GREECE
  2. Jordan Corda Trio-ITALY
  3. Elias Lapia Quartet-ITALY
  4. Cristian Chiaburu Trio-MOLDOVY
  5. Brew Quartet/Manfredonia- ITALY

Solist instrumentist/Instrumental performer

  1. Anna Bielli & Silvia Olivier Duo – piano & guitar-ITALY
  2. Danilo Blaiotta(piano)-ITALY
  3. Germana La Sorsa/ Joseph Boyle(guitar  & voice)-GREAT BRIATAIN

Solist vocal/Soloist

  1. Cappadone Rossella–ITALY
  2. Dominique Simionescu– ROMANIA
  3. Gîrlea Eva Maria-ROMANIA
  4. Delia Constantin-ROMANIA
  5. Mares Delia Simona-ROMANIA

NOTA: Concurenții admiși in concurs, in urma preselecției, au obligația de a se prezenta la acest eveniment, cu instrumentele necesare, exceptând cazul pianului, contrabasului și a tobelor, puse la dispoziție de către organizator, conform regulamentului de desfășurare al evenimentului.

În cazul în care concurenții admiși in concurs, in urma preselecției, nu dispun de necesarul de instrumente aferente concursului,  au obligația să anunțe organizatorul cu privire la acest aspect, până  in data de 04 octombrie 2022, ora 12. Lipsa necesarului de instrumente aferente participării la concurs echivalează cu retragerea din concurs, organizatorul neasumându-si nicio obligație.

NOTE: The competitors admitted in the contest, after the pre-selection, have the obligation to have for this event, the necessary instruments, except for the piano, the double bass and drums, provided by the Organizer, according to the regulations of the event. If the contestants do not have the necessary instruments,  related to the contest, they have the obligation to notify the Organizer about this aspect, by October 4, 2022, 12 o’clock. The lack of the necessary instruments related to the participation at the contest is equivalent to withdrawing from the contest, the organizer assuming no obligation

Câștigătorii Festivalului Internațional de Folclor ”Cântecul de dragoste de-a lungul Dunării” – Ediția a XV-a, 2022 

Evidențiat

Dumitrașcu Nicole-CristinneRomânia TROFEUL
Stolic VeraSerbia PREMIUL I
Deaconu Ana-MariaRomânia PREMIUL II
Ghelase NicoletaRomânia PREMIUL III
Cojocaru Carmen-IazminaRomânia PREMIUL AUTENTICITATE COSTUM

PREMII – Concursul naţional de literatură umoristică, ediţia a VI-a, 2022

Evidențiat

Secţíunea: Proză scurtă umoristică:

Premiul I – Motto: Râsul este rupt din rai Sime Liliana

Premiul II – Motto: Ca să plecați într-o excursie aveți nevoie de un cort și de un cord bun! Sevastian Alimpie

Premiul III – Motto: JuliettaDrăgoianu Ana

Secţíunea: Cea mai bună carte de umor în perioada 2021-2022:

Premiul I – Sevastian Alimpie – Ghici ce aduce barza? (…și alte povestiri umoristice), Editura Creator, Brașov, 2022.

Premiul II – Dan Norea, Stadionul Tuturor Sfinților – Romanul unui bibliofil, Editura Ex Ponto, Constanța, 2021.

Premiul III – Romeo Crețu, În redacție, Editura  PIM, Iași,  2022.

Lista concurenților admiși la Festivalul Internațional de Folclor ”Cântecul de dragoste de-a lungul Dunării ” ediția 2022

Evidențiat

Festivalul Internaţional de folclor Cântecul de dragoste de-a lungul Dunării Ediția a XV–a, Brăila, România, 26-28 iulie 2022

International Folklore Festival Love song along the Danube the XVth edition, Romania, July 26th-28th, 2022

Lista concurenților admisi/ List of admitted competitors

Concurenți români/Romanian competitors:

  1. Bertea Delia-Valentina –Bucovina
  2. Brașovanu Cristian-Antonio-  Gorj
  3. Cojocariu Alexandra- Emilia –Neamț(Moldova)
  4. Cojocaru Carmen-Iazmina – Romanați, Olt
  5. Crisante Nicoleta-Olt
  6. Cupșe Denis-Daniel – Codru (Maramureș)
  7. Deaconu Ana- Maria – Romanati Olt
  8. Dumitrașcu Nicole-Cristinne –Bărăganul ialomițean
  9. Forțofoi Belmondo-Ionuț   -Novaci (interferența cu Mărginimea Sibiului)
  10. Gavriluț-Pîrvoni Dorinel-Dănuț  –Banatul de munte
  11. Ghelase Nicoleta –Muntenia, Brăila
  12. Girel Andrei-Nicolae  – Dobrogea
  13. Golfin Nicușor-Alex –Oltenia Dolj
  14. Grup folcoric bărbătesc Bujorelul- Romanațiul de jos
  15. Lipioașcă Gabriela-Elena  –Muntenia (Prahova)
  16. Luzinschi Bianca-Ștefania  – Dobrogea
  17. Macoveiu Alexandra-Georgiana  – Muntenia (Brăila)
  18. Miroiu Cătălina- Georgiana –Muntenia
  19. Negru Ștefan -Alexandru – Moldova de mijloc
  20. Pop Crina-Maria – Valea Barcăului, Sălaj
  21. Popa Petronela – Bucovina
  22. Radu Ioniță-Adrian – Comunitatea rușilor lipoveni din Brăila
  23. Roman Ana-Maria – Bucovina
  24. Rus Adrian-Dorin  – Valea Țiblesului
  25. Țăncoi Daniela –Muntenia
  26. Vădrariu Valentin-Sorin  – Banatul de munte

Concurenți străini/Foreign competitors:

  1. Spinei Damian – Rep.Moldova
  2. Granaci Anna- Rep.Moldova
  3. Mămăligă Alexandrina- Rep.Moldova
  4. Stolic Vera- Serbia

Premii – Simpozionul de Artă Plastică (Tabără de pictură) Brăila, România, ediția 2022

Evidențiat

Secţiunea Desen:

Premiul I: Mânzu Andra-Gabriela

Premiul II: Dragomir Maria-Gabriela

Premiul III: Dincă Valentin-Cosmin

Menţiunea I: Toma Anamaria-Cristina

Menţiunea II: Terente Beatrice

Menţiunea III: Dogărescu Elena

Secţiunea Pictură:

Premiul I: Badea Andra-Gabriela

Premiul II: Zaharia Irina-Ștefania

Premiul III: Bocioacă Iulia-Elena

Menţiunea I: Bărbulescu Rareș-Andrei

Menţiunea II: Șuțu Rareș-Ștefan

Anunţ! Licitaţie publică deschisă cu ofertă prin strigare pentru închirierea Sălii ProArte

Evidențiat

Anunț din 30/05/2022

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Brăila, cu sediul în Brăila, Piața Traian nr 2, organizează “Licitație publică deschisă cu strigare” în vederea închirierii sălii  ProArte, cu o suprafaţă de 122,6 mp, scenă de 21 mp şi o capacitate de 70 de locuri, pentru ziua de 30.07.2022, pentru 8 ore, respectiv orele 10:00-18:00, conform solicitării cu nr.1765/ 25.05.2022, înregistrată la C.J.C.P.C.T. Brăila. Prețul conform H.C.J. Brăila nr. 281/2021 este de 281 lei/oră.

Licitația publică deschisă cu strigare va avea loc la sediul Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Brăila, Piața Traian nr 2, Sala ProArte,  în data de 02.06.2022,  ora 13:00. Data limită de depunere a documentelor de participare la licitație este 02.06.2022, ora 12:30.

Contact:   Manager  Alina-Petronela Sulicu – 0723/214.657

e-mail: cult.traditional@gmail.com

Șef Financiar-Contabil și Administrativ Stere Florin : 0239/614710  int.112

Licitaţie publică deschisă cu ofertă prin strigare pentru închirierea Sălii ProArte

Evidențiat

Anunț din 18/05/2022

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale

Brăila, cu sediul în Brăila, Piața Traian nr 2, organizează “Licitație publică deschisă cu strigare” în vederea închirierii sălii  ProArte, cu o suprafaţă de 122,6 mp, scenă de 21 mp şi o capacitate de 70 de locuri, pentru ziua de 04.06.2022, pentru 4 ore, respectiv orele 10:30-12:30 si 14:30-16:30, conform solicitării cu nr.1666/ 17.05.2022, înregistrată la C.J.C.P.C.T. Brăila. Prețul conform H.C.J. Brăila nr. 281/2021 este de 281 lei/oră.

Licitația publică deschisă cu strigare va avea loc la sediul Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Brăila, Piața Traian nr 2, Sala ProArte,  în data de 20.05.2022,  ora 13:00. Data limită de depunere a documentelor de participare la licitație este 20.05.2022, ora 12:30.

Contact: Manager:  Alina-Petronela Sulicu – 0723214657

e-mail: cult.traditional@gmail.com

Șef Financiar-Contabil și Administrativ: Stere Florin : 0239/614710  int.112

Anunț

Evidențiat

Licitaţie publică deschisă cu ofertă prin strigare pentru închirierea Sălii ProArte

Anunț din 22/11/2021

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale

Brăila, cu sediul în Brăila, Piața Traian nr 2, organizează “Licitație publică deschisă cu strigare” în vederea închirierii sălii  ProArte, cu o suprafaţă de 122,6 mp, scenă de 21 mp şi o capacitate de 40 de locuri, pentru ziua de 23.11.2021, pentru 1ora, respectiv orele 15:00-16:00, conform solicitării cu nr.4068/ 17.11.2021, înregistrată la C.J.C.P.C.T. Brăila. Prețul conform H.C.J. Brăila nr. 325/2020 este de 271 lei/oră.

Licitația publică deschisă cu strigare va avea loc la sediul Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Brăila, Piața Traian nr 2, Sala ProArte,  în data de 23.11.2021,  ora 13:00. Data limită de depunere a documentelor de participare la licitație este 23.11.2021, ora 12:30.

Contact:    Alina Sulicu – 0725/526.814/ e-mail: alinasulicu@yahoo.com

Stere Florin : 0239/614710  int.112

Festivalul național de folk Chira Chiralina, ediția 2021

Evidențiat

Lista concurenților admiși în concurs în urma preselecției din data de 15 noiembrie 2021

1.      Gogoșeanu Claudiu Alexandru

2.      Bianca Florentina Bănica

3.      Porca Diana                    

4.      Daria Boghean

5.       Trupa Omnis                           

6.       Mansour Jessica

7.       Cristian Florin

8.       Eduard Macovei

9.       Fabian Andrei-Tudor 

10.     Trupa Open

11.      Barbu Marius

12.      Ruskyi RiTm

13.      Duet  Focșa Ana Teodora si Băluță Marius Răzvan

14.      Crăciun Jacqueline-Alessia

Comunicat

Evidențiat

premergător afișării rezultatului preselecției Festivalului Național de folk Chira Chiralina, ediția 2021

            Accesul participanților (concurenți, însoțitori concurenți minori, juriu, recitaliști) la Festivalul National de folk Chira Chiralina, ediția 2021, ce se va desfășura în incinta Casei Tineretului Brăila,  se face in baza:

  1. certificatului digital al UE privind COVID (cu cod QR) ca dovadă a  vaccinării
  2. certificatului digital al UE privind COVID (cu cod QR) ca dovadă a  trecerii prin boală
  3. dovezii testului RT-PCR nu mai vechi de 72 ore, în condiţiile stabilite prin metodologia aprobată prin ordin comun al Ministerului Culturii și Ministerul Sănătații

ÎNSĂ:        Accesul participanților (concurenți, însoțitori concurenți minori, juriu, recitaliști)  la unitatea de cazare și masă (hotel și restaurant) se face doar pe baza:

  1. certificatului digital al UE privind COVID (cu cod QR) ca dovadă a  vaccinării
  2. certificatului digital al UE privind COVID (cu cod QR) ca dovadă a  trecerii prin boală

Vă mulțumim pentru înțelegere!

Premii – Salonul Internaţional de Caricatură, Ediţia a XVI-a, 20 iunie – 21 octombrie 2021, Brăila, România

Evidențiat

MARELE PREMIU – Elrayah Ombaddi Abubaker  –  Sudan

PREMIUL 1 – Nikola Listeš –  Croaţia

PREMIUL 2 – Liviu Stănilă – România

PREMIUL 3 – Pavel Matuška – Cehia

PREMIU SPECIAL – Constantin Ciosu – România

PREMIU SPECIAL – Kfir Weizman – Israel

PREMIU SPECIAL – Vladimir Kazanevsky – Ucraina

Concurenți admiși – Festivalul Internațional de Jazz ediția 2021

Evidențiat

Concurenții admiși în concurs în urma preselecției / The admitted competitors after the pre-selection from the 8th of October 2021

Formație/ Band

1.Giuseppe Caracci Quartet, Italia

2.Fernando Brox Trio, Spania

3.Fokus, Elveția, Anglia, Italia și Spania

4. Vark3s, Italia

5.Treetops, Italia

Solist instrumentist/ Instrumental performer

1.Cordisco Danielle  – chitară,  Italia

2.Giacomo Tantilo – trompetă,   Italia

3.Baptiste Stanek – saxofon, Elveția

4.Vittorio Cuculo și Lorenzo Vitolo –saxofon și pian, Italia

5.Stoianovici Ștefan – pian, România

Solist vocal/Soloist

1.Roșu Ana Maria, România

2.Elena Morariu, România

3.Magro Giovana, Italia

4.Sorina Rotaru și Alexandru Olteanu, România

Comunicat

Evidențiat

Festivalul International de Jazz Johnny Răducanu, ediția a VIII-a

          Datorită numărului mare de concurenți înscriși la preselecția Festivalului Internațional de jazz Johnny Răducanu-ediția 2021 și a imposibilității deliberării de către juriul de preselecție a rezultatelor finale la data menționată în Regulamentul de desfășurare al evenimentului,  aducem la cunoștință că Lista concurenților admiși în concurs în urma preselecției va fi afișată atât pe site-ul instituției(https://centruldecreatiebraila.ro/https://centruldecreatiebraila.ro/festivalul-international-de-jazz-johnny-raducanu/)  cât și pe pagina de Facebook (https://www.facebook.com/Centrul.de.Creatie.Braila/ ) în intervalul 04-08 octombrie 2021.

Vă mulțumim pentru înțelegere,

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Brăila


Johnny Raducanu International Jazz Festival, the VIIIth edition

Contest releases

            Due to the large number of competitors registered for the pre-selection of the Johnny Răducanu International Jazz Festival-2021edition and to the impossibility of deliberation by the pre-selection jury of the final results on the date mentioned in the event’s Regulation, we inform you that the List of competitors admitted of the preselection will be published, on the institution’s website(https://centruldecreatiebraila.ro/https://centruldecreatiebraila.ro/festivalul-international-de-jazz-johnny-raducanu/) and on the facebook page (https:/ /www.facebook.com/Centrul.de.Creatie.Braila/) within the 04th-08th of October 2021.

Thank you for understanding,

Brăila County Center for Preservation and Promotion of Traditional Culture

Festivalul Internaţional de folclor „Cântecul de dragoste de-a lungul Dunării”. Ediția a XIV–a, Brăila, România, 24-26 august 2021

Evidențiat

International Folklore Festival “Love song along the Danube

the XIVth edition, Romania, August 24th-26th, 2021

Lista concurenților admiși/ List of admitted competitors

Concurenți români/Romanian competitors:

  1. Acatrinei Carmen-Lorena – Iași
  2. Ardusătan Gabriela-Alexandra – Chioar, Maramureș
  3. Betej Elena-Andrada-Mădălina – Gorj
  4. Bîrsan Teodora – Buzău
  5. Călin Iuliana-Elena – Argeș
  6. Cojocaru Carmen-Iazmina – Romanați, Olt
  7. Cupșe Denis-Daniel – Codru
  8. Dinu Andreea-Maria – Romanați, Olt
  9. Dolhascanu Mihăiță – Moldova
  10. Ene Lorena-Minodora – Gorj
  11. Farcaș Cristina-Maria – Mureș
  12. Gavriluț Pîrvoni Dorinel – Banat
  13. Girel Andrei-Nicolae – Dobrogea
  14. Lupu Roxana – Moldova
  15. Marica Aurora-Mihaela – Dolj
  16. Negru Ștefan-Alexandru – Bacău
  17. Oprea Valentina-Vasia – Romanați, Olt
  18. Păun Stelian – Vlașca, Giurgiu
  19. Pîrvu Marta – Brăila
  20. Pop Alexandru – Țara Zarandului, Arad
  21. Răspop Ionela-Ana-Maria – Mărginimea Sibiului
  22. Rus Dorin Adrian – Valea Tibleșului, Bistrița Năsăud
  23. Sperache Mihail – Gorj
  24. Tanasă Emilia-Georgiana – Moldova
  25. Topan Diana – Maramureșul istoric
  26. Treteag Mario-Gabriel – Bucovina
  27. Turcu Luiza-Elena – Valea Dunării, Dolj

Concurenți străini/Foreign competitors:

  1. Spinei Damian – Republica Moldova 
  2. Yermakova Anastasiia – Ucraina
  3. Merima Njegomir – Serbia

Anunţ! Licitaţie publică deschisă cu ofertă prin strigare pentru închirierea Sălii ProArte

Evidențiat

Anunț din 29/07/2021

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale

Brăila, cu sediul în Brăila, Piața Traian nr 2, organizează “Licitație publică deschisă cu strigare” în vederea închirierii sălii  ProArte, cu o suprafaţă de 122,6 mp, scenă de 21 mp şi o capacitate de 70 de locuri, pentru ziua de 05.08.2021, pentru 2 ore, respectiv orele 19:00-21:00, conform solicitării cu nr.2496/ 29.07.2021, înregistrată la C.J.C.P.C.T. Brăila. Prețul conform H.C.J. Brăila nr. 325/2020 este de 271 lei/oră.

Licitația publică deschisă cu strigare va avea loc la sediul Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Brăila, Piața Traian nr 2, Sala ProArte,  în data de 02.08.2021,  ora 13:00. Data limită de depunere a documentelor de participare la licitație este 02.08.2021, ora 12:30.

Contact:    Alina Sulicu – 0725/526.814/ e-mail: alinasulicu@yahoo.com

Stere Florin : 0239/614710  int.112

Comunicat

Evidențiat

Datorită numărului mare de concurenți înscriși la preselecția Festivalului Internațional de folclor Cântecul de dragoste de-a lungul Dunării-ediția 2021 și a imposibilității deliberării de către juriul de preselecție a rezultatelor finale la data menționată în Regulamentul de desfășurare al evenimentului,  aducem la cunoștință că Lista concurenților admiși în concurs în urma preselecției va fi afișată atât pe site-ul instituției (https://centruldecreatiebraila.ro/festivalul-international-de-folclor-cantecul-de-dragoste-de-a-lungul-dunarii/)  cât și pe pagina de Facebook (https://www.facebook.com/Centrul.de.Creatie.Braila/ ) în data de 02 august 2021.

Vă mulțumim pentru înțelegere,

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Brăila

Câștigătorii Simpozionului de Artă Plastică (Tabăra de Pictură), ediția 2021

Evidențiat

Secţiunea Desen:

Premiul I: Ureche Bianca-Maria, Brăila

Premiul II: Mânzu Andra-Gabriela, Bucureşti

Premiul III: Constantin Andreea, Constanţa

Menţiunea I: Constantinescu Daria-Maria, Constanţa

Menţiunea II: Gergely Thomas, Braşov

Menţiunea III: Preda Andreea-Silviana, Brăila

Premiul de încurajare: Dincă Valentin-Cosmin, Brăila

Secţiunea Pictură:

Premiul I: Pariza Andrada, Constanţa

Premiul II: Mârzea Alexandra-Cristina, Ploieşti

Premiul III: Nişcov Cristina-Giorgiana, Brăila

Menţiunea I: Lupea Sara-Alessandra, Ploieşti

Menţiunea II: Stoica Maria, Ploieşti

Menţiunea III: Drumaş Karina, Băicoi

Anunţ! Licitaţie publică deschisă cu strigare

Evidențiat

Anunț din 18/06/2021

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Brăila, cu sediul în Brăila, Piața Traian nr 2, organizează “Licitație publică deschisă cu strigare” în vederea închirierii Sala ProArte, cu o suprafață de 122,6 mp, pentru ziua de 25.06.2021, pentru 1 oră, interval orar 09:00 la 10:00, conform solicitării cu nr.1815/17.06.2021, înregistrată la C.J.C.P.C.T. Brăila. Prețul conform H.C.J. Brăila nr. 325 /2020 este de 271 lei/oră.

Licitația publică deschisă cu strigare va avea loc la sediul Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Brăila, Piața Traian nr 2, Sala ProArte,  în data este 23.06.2021, ora 10. Data limită de depunere a documentelor de participare la licitație este 22.06.2021, ora 16.

Contact:    Alina Sulicu – 0723.214.657/ e-mail: alinasulicu@yahoo.com

Stere Florin : 0239/614710  int.112

Concursul naţional de literatură umoristică

Evidențiat

Ediţia a IV-a, Brăila, România, 1 octombrie – 13 noiembrie 2020

Premii:

Secţiunea Proză scurtă umoristică:

Premiul l – Dănilă Florentina-Loredana

Premiul II – Butulescu Valeriu

Premiul III – Drăgoianu Ana

Secţiunea Cea mai bună carte de umor în perioada 2019-2020:

Premiul l – Rotaru Laurenţiu-Florinel

Premiul II – Albu Eugen

Premiul III – Lică Pavel

Premii: Expoziția – Concurs de fotografie ”Brăila autentică – arhitectură, monumente, străzi”, septembrie-octombrie 2020

Evidențiat

Premii Expoziţia-Concurs de fotografie pentru elevi

“Brăila autentică – arhitectură, monumente, străzi”, septembrie-octombrie 2020

Premiul I – Ştergar: Măcălău Alexandru

Premiul II – Trăistuţă etno: Ionescu Andrei

Premiul III – Ştergar Brăila: Ioniţă Laura-Gabriela

Premiul Special – Ştergărel: Cucu Ana-Maria

Menţiune: magnet decorativ: Creţu Paula-Andreea

Menţiune: magnet decorativ: Ana Moraru

Menţiune: magnet decorativ: Streche Stefano

Menţiune: magnet decorativ: Sebastian Constantin

Menţiune: magnet decorativ: Ciutacu Dragoş-Cristian

Menţiune: magnet decorativ: Satnoianu Beatrice Maria

Menţiune: magnet decorativ: Dulgheru Marina Atena

Menţiune: magnet decorativ: Niculescu Andreea-Iuliana

Câștigătorii Salonului Internaţional de Caricatură, ediţia a XV-a, 2020, Brăila

Evidențiat

The winners of the International Cartoon Contest, the 15th edition, 2020, Braila

Marele Premiu – The Grand Prize

Mihai Ignat, România

Premiul I – The first prize

Aleksei Kivokurtsev, Rusia

Premiul II – The second prize

Victor Eugen Mihai, România

Premiul III – The third prize

Naser Jafari,  Iordania

Premiu Special 1 – First Special prize

Zygmunt Zaradkiewicz, Polonia

Premiu Special 2 – Second Special prize

Slobodan Butir, Croaţia

Premiu Special 3 – Third Special prize

Roberto Castillo Rodriguez, Cuba


Festivalul Internaţional de folclor „Cântecul de dragoste de-a lungul Dunării” Ediția a XIV–a, Brăila, România, 24-25 iulie 2020

Evidențiat

Nr. 1334/03.07.2020

Lista concurenților admiși în urma preselecției

Concurenți români

  1. Anton Cătălina-Mariana – Muntenia
  2. Betej Elena-Andrada-Mădălina – Gorj
  3. Călin Iuliana-Elena – Argeș
  4. Drăghici Viorel-Gabi – Muntenia (Brăila)
  5. Ene Lorena-Minodora – Gorj
  6. Ghelase Nicoleta – Muntenia (Brăila)
  7. Girel Andrei-Nicolae – Dobrogea
  8. Guzic Ionela – Sudul Gorjului
  9. Lăcătuș Anamaria – Vrancea
  10. Lipioașcă Gabriela-Elena – Muntenia (Prahova)
  11. Lupu Roxana – Moldova
  12. Marica Aurora-Mihaela – Oltenia-Dolj
  13. Oprea Ecaterina – Zona de Sud a Moldovei
  14. Păun Stelian – Vlașca
  15. Pop Alexandru – Țara Zarandului
  16. Popa Bianca-Diana – Gorj
  17. Roman Ana-Maria – Bucovina
  18. Ursachi Liliana – Iustina –  Bucovina, Subzona Rădăuți
  19. Vasilescu Dan Constantin – Valea Hârtibaciului

 Concurenți străini:

  1. Spinei Damian – Republica Moldova


Evidențiat

Colectivul Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Brăila anunță cu profund regret, trecerea în neființă a Doamnei Maria Pușcaciu, personalitate marcantă a vieții culturale românești, care și-a dedicat întreaga activitate profesională instituției, ale cărei destine le-a condus cu devotament și profesionalism. Marii noastre Doamne Maria Pușcaciu îi adresăm creștinescul: SIT TIBI TERRA LEVIS, iar familiei îndoliate: Sincere condoleanțe!

CJCPCT Brăila

Anunț

Evidențiat

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Brăila, anunță suspendarea tuturor formalităților legate de procedura de licitație deschisă cu strigare, a autobuzului BMC PROBUS 850/TBX, conform Deciziei nr. 35 din data de 27.03.2020.

Maria Pușcaciu,

Manager