Festivalul Internațional de Folclor „Cântecul de dragoste de-a lungul Dunării”

Festivalul Internațional de Folclor
Cântecul de dragoste de‐a lungul Dunării
Ediția a XIV‐a, Brăila, România, 24‐26 iulie, 2020


{:ro}

Câștigătorii Festivalului Internațional de Folclor „Cântecul de dragoste de-a lungul Dunării”, Ediția a XIII-a, 2019

 Trofeul Timiș Silvia România
 Premiul I Mihalache Florin România
 Premiul II Popescu Anişoara România
Premiul  III Firuca Čina Serbia
Premiul pentru autenticitate
costum
Pop Alexandru România
Premiul de popularitate Asan Elvis-Matsun România
Premiul Fundației Academice
Europene Etnoculturalia
Bilețchii Tudor România
Premiul Fundației Academice
Europene Etnoculturalia
Firuca Čina Serbia
Premiul Fundației Academice
Europene Etnoculturalia
Ursachi Liliana – Iustina România
Premiul Fundației Academice
Europene Etnoculturalia
Ghelase Nicoleta România
Premiul Fundației Academice
Europene Etnoculturalia
Păun Stelian România
Premiul Fundației Academice
Europene Etnoculturalia
Bozbici Larisa–Lucreția  România
Premiul Fundației Academice
Europene Etnoculturalia
Dolhascanu Mihai România
Premiul Fundației Academice
Europene Etnoculturalia
Marica Aurora Mihaela România

Festivalul Internaţional de folclor Cântecul de dragoste de-a lungul Dunării,
Ediția a XIII–a, Brăila, România, 16-18 iulie 2019

Love song along Danube International Folklore Festival the XIIIth -edition, Romania, 16th-18th July, 2019

Lista concurenților admisi/List of admitted competitors

Concurenți români/Romanian competitors:

  1. Anton Cătălina-Mariana – Muscel
  2. Asan Elvis-Matsun – Dobrogea
  3. Bozbici Larisa –Lucreția – Năsaud
  4. Călin Iuliana Elena – Argeş
  5. Cojocariu Didi-Ionuț – Suceava
  6. Colcer Mădălina Maria – Zona Sălaj
  7. Costan Florin-Traian- Moldova (Suceava)
  8. Cozma Natalia-Alina –Zona Chioarului
  9. Crețu Maria Diana – Valea Târnavelor
  10. Dolhascanu Mihăiță – Moldova
  11. Florescu Paula – Valea Siretului
  12. Ghelase Nicoleta –  Muntenia /Brăila
  13. Grecu Cornelia-Maria – Oltenia
  14. Macoveiu Alexandra-Georgiana – Muntenia/Brăila
  15. Marica Aurora Mihaela – Oltenia (Dolj)
  16. Mihalache Florin – Banatul de munte
  17. Miroiu Cătălina  Georgiana– Muntenia
  18. Păun Stelian – Vlașca
  19. Pop Alexandru – Țara Zarandului
  20. Popescu Anişoara – Romanați-Olt
  21. Răspop Ionela-Ana-Maria – Mărginimea Sibiului
  22. Stîngă Maria – Dobrogea
  23. Timiş Silvia – Maramureş
  24. Ursachi Liliana –Iustina –  Bucovina
  25. Vătafu Iulia – Vrancea

Concurenți străini/Foreign competitors:

  1. Ansamblu Vocal Camerton– Ucraina
  2. Bilețchii Tudor – Republica Moldova
  3. Firuca Cina – Serbia
  4. Laur Angela – Republica Moldova
  5. Vorona Sofiia – Ucraina

Câștigătorii Ediției a XII-a, 2018

 Trofeul

Ghițiu Andreea

România
 Premiul I

Sărmaş Vlăduț

România
 Premiul II

Bălan Manuela

România
Premiul  III

Ștefan Florin

România
Premiul pentru autenticitate costum

Colcer Mădălina Maria

România
Premiul de popularitate

Grup vocal „Bistrik”

Serbia
Premiul Fundației Academice Europene Euroculturalia

Oprea Marta

România
Premiul Fundației Academice Europene Euroculturalia

Lilea Alexandru Ionuţ

România

Lista concurenților admiși în urma preselecției/

The list of the admitted competitors after the pre-selection

Concurenți români/Romanian competitors:

  1. Bălan Manuela – Zona Moldova
  2. Bărbat Denisa Ioana – Zona Valea Secașelor (Alba)
  3. Bașchir Emilia –  Zona Dobrogea de Nord
  4. Chira Alexandra – Zona Sălaj
  5. Cojocariu Didi Ionuț-  Zona Moldova
  6. Colcer Mădălina Maria – Zona  Sălaj
  7. Colniceanu Claudia Elena – Zona Muntenia
  8. Costan Florin Traian – Zona  Moldova
  9. Dragu Ana –  Zona Moldova
  10. Farcaș Cristina Maria – Zona Valea Superioara a  Mureșului
  11. Ghițiu Andreea – Zona Maramuresului-Țara Lăpușului
  12. Grecu Maria Cornelia –  Zona Oltenia
  13. Lilea Alexandru Ionuţ – Zona Oltenia
  14. Lupu Roxana – Zona  Moldova
  15. Oprea Marta – Zona Muntenia
  16. Prisacă Laura Florina – Zona  Țara Oltului
  17. Rapsozii Oltului de Jos – Zona Oltenia (Câmpia Boianului)
  18. Sărmaş Vlăduț –  Zona Ţara Năsăudului
  19. Sperache Mihail – Zona Vâlcea
  20. Ștefan Florin – Zona Muntenia
  21. Țancoi Daniela –Zona  Muntenia
  22. Țîbîrnă Roxana – Zona Moldova

Concurenți străini/Foreign competitors:

  1. Grup vocal „Avigeya”- Bulgaria
  2. Grup vocal „Vechernitsa” – Bulgaria
  3. Torok Noemi – Serbia
  4. Grup vocal „Bistrik”- Serbia
  5. Kaluian Natalia – Ucraina
  6. Ciobanu Elena-Republica Moldova
  7. Katerina Puicescu-Ucraina

Ediția a XII-a va avea loc in intervalul 24 – 26 iulie 2018.

Înscrierea in concurs

Laureaţii ediţiilor precedente (câştigătorul Trofeului şi câştigătorii premiilor I, II şi III) nu pot participa la concurs. În cazul participării unui concurent la două ediții consecutive ale festivalului, o a treia participare nu este posibilă. La solicitarea organizatorului, câștigătorul Trofeului va fi prezent cu un microrecital; organizatorul îi va deconta acestuia cheltuielile de transport și îi va asigura cazarea și masa.

Înscrierea la concurs se face pe bază de Fișă de participare (conform anexei). Fișa va fi însoțită de fișiere pe suport CD sau fișiere atașate e-mail care conțin repertoriul de concurs. Acestea vor fi transmise Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Brăila, Piața Traian, nr. 2 cod poștal 810153, telefon și fax +40.239.614.710 Brăila, România până la data de 06 iulie 2018.

Piesele în format mp3 și documentele necesare înscrierii pot fi transmise și pe adresa festival.braila@gmail.com

Fiecare concurent va prezenta 2 piese contrastante ca structură (tempo, melodie, ritm, caracter); prima piesă, fără acompaniament, iar a doua cu acompaniament orchestral și care să exprime zona etnofolclorică din care provine concurentul. Piesele vor răspunde, prin conținut, mesajului transmis prin chiar genericul concursului – cântecul de dragoste.

 Cu alte cuvinte, interpreții se vor prezenta la Festival – în exclusivitate – cu repertoriu de dragoste. În cazul reprezentanților etniilor, piesele vor fi din repertoriul minorității respective.

Concurenții vor purta costumul specific zonei sau al etniei din care fac parte.

Preselecția concurenților români și străini se face pe baza materialului audio transmis CD – mp3 sau prin poștă electronică, în data de 10 iulie 2018. Deciziile vor fi luate de către Juriul concursului.

La înscriere, fiecare candidat va prezenta/trimite:

  • copie după cartea de identitate;
  • fișă de înscriere completată;
  • 2 fotografii artistice color pe suport digital.
  • (copie carnet elev/student unde este cazul, valabil pentru concurenții străini, pentru a beneficia de facilitați fiscale existente).

Concurenții admiși vor fi anunțați iar aceștia au obligația de a transmite organizatorilor partiturile pieselor pana pe 15 iulie 2018.

Regulament Cantecul de dragoste de-a lungul Dunarii 2018

Love_Song_along_Danube Festival Regulation 2018


Câștigătorii Ediției a XI-a, 2017

 Trofeul Trio Bereghinya (Marina Braila, Iryna Shcherbina, Nadia Lapshina) Ucraina
 Premiul I Andreea Iulia Mihai România
 Premiul II Simona Vasilica Mazăre România
Premiul  III Grupul Bistrik (Kristina Dencic, Jovana Baraksadic, Jovana Terzic, Tijana Butric) Serbia
Premiul pentru autenticitate costum Alexandra Băcilă România
Premiul de popularitate Florin Ștefan România
Premiul Fundației Academice Europene Euroculturalia Liliana Iustina Ursachi România
Premiul Fundației Academice Europene Euroculturalia Nicoleta Ghelase România
Premiul Fundației Academice Europene Euroculturalia Florin Ștefan România

Lista concurenților admiși în urma preselecției

       Concurenți români:

1 Alexandra Băcilă România, Zona Valea Târnavei Mari
2 Elena Iuliana Călin România, Zona Argeș
3 Ancuța Maria Cozma România, Zona de câmpie a Mureșului
4 Irina Drăgoi România, Zona Muntenia
5 Paula Florescu România, Zona Moldovei, Subzona Bacăului
6 Nicoleta Ghelase România, Zona Muntenia
7 Ionela Guzic România, Zona Sudul Gorjului
8 Duet Ioana și Iuliana Luța România, Zona Bucovina
9 Anca Ramona Manoilă România, Zona Mureș
10 Simona Vasilica Mazăre România, Zona Botoșani
11 Andreea Iulia Mihai România, Zona Vlașca Teleorman
12 Mădălina Maria Mureșan România, Zona Valea Superioară a Mureșului
13 Stelian Păun România, Zona Vlașca Teleorman
14 Sînzîiana Oșlobanu România, Zona Neamț
15 Flaviu Pop România, Zona Someșului Mic
16 Cosmin Scheanu România, Zona Romanați Olt
17 Maria Stîngă România, Zona Dobrogea
18 Florin Ștefan România, Zona Muntenia
19 Liliana Iustina Ursachi România, Zona Bucovinei
20 Valentin Vădrariu România, Zona Banatul de munte

Concurenți străini:

1 Trio Bereghinya (Marina Braila, Iryna Shcherbina, Nadia Lapshina) Zona folclorică a Ucrainei
2 Grupul Bistrik (Kristina Dencic, Jovana Baraksadic, Jovana Terzic, Tijana Butric) România, Zona folclorică a Serbiei
3 Nicolae Ciobănică Republica Moldova, Cahul
4 Elena Ene (Ciobanu ) Republica Moldova, Raionul Cantemir, Sudul Moldovei
5 Mariana Melinte (Ciobanu) Republica Moldova
6 Rhodope Quartet (Neli Andreeva, Maria Stankova, Yana Gocheva, Simona Stanoeva) Zona folclorică a Bulgariei

Comunicat din data de 03.07.2017 – Festivalul Intenațional de Folclor Ed.2017 

Datorită numărului mare de concurenți înscriși la preselecția Festivalului Cântecul de dragoste de-a lungul Dunării, ediția 2017 și a imposibilității deliberării de către juriul de preselecție a rezultatelor finale  în termenul menționat în Regulamentul evenimentului, vă aducem la cunoștință că Lista concurenților admiși în concurs în urma preselecției va fi afișată pe site-ul instituției în data de 6 iulie 2017.

Vă mulțumim pentru înțelegere

COMUNICAT CJCPCT Braila – Festival International de Folclor – 2017


Ediția 2017 va avea loc in intervalul 18-20 iulie 2017.

Înscrierea in concurs
Laureaţii ediţiilor precedente (câştigătorul Trofeului şi câştigătorii premiilor I, II şi III) nu pot participa la concurs. În cazul participării unui concurent la două ediții consecutive ale festivalului, o a treia participare nu este posibilă. La solicitarea organizatorului, câștigătorul Trofeului va fi prezent cu un microrecital; organizatorul îi va deconta acestuia cheltuielile de transport și îi va asigura cazarea și masa.

Înscrierea la concurs se face pe bază de Fișă de participare (conform anexei). Fișa va fi însoțită de fișiere pe suport CD sau fișiere atașate e-mail care conțin repertoriul de concurs. Acestea vor fi transmise Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Brăila, Piața Traian, nr. 2 cod poștal 810153, telefon și fax +40.239.614.710 Brăila, România până la data de 30 iunie 2017.

Piesele în format mp3 și documentele necesare înscrierii pot fi transmise și pe adresa festival.braila@gmail.com

Fiecare concurent va prezenta 2 piese contrastante ca structură (tempo, melodie, ritm, caracter); prima piesă, fără acompaniament, iar a doua cu acompaniament orchestral și care să exprime zona etnofolclorică din care provine concurentul. Piesele vor răspunde, prin conținut, mesajului transmis prin chiar genericul concursului – cântecul de dragoste.

Preselecția concurenților români și străini se face pe baza materialului audio transmis CD – mp3 sau prin poștă electronică, în data de 3 iulie 2017. Deciziile vor fi luate de către Juriul concursului.
La înscriere, fiecare candidat va prezenta/trimite:
– copie după cartea de identitate;
– fișă de înscriere completată;
– 2 fotografii artistice color pe suport digital.
– (copie carnet elev/student unde este cazul, valabil pentru concurenții străini, pentru a beneficia de facilitați fiscale existente).
Concurenții admiși vor fi anunțați iar aceștia au obligația de a transmite organizatorilor partiturile pieselor pana pe 7 iulie 2017.

Regulament Festival International de Folclor Cantecul de dragoste – 2017


Alte referințe online festival:

http://canteculdedragoste.ro/

https://www.facebook.com/canteculdedragostebraila/


Varietatea tematică a folclorului impune, cu precădere, acel gen artistic ce se adresează sufletului prin stările emoționale și sensibile pe care le degajă și anume, cântecul de dragoste. Organizatorii își propun redescoperirea, valorificarea și promovarea acestor creații și afirmarea de noi interpreți ai genului vocal destinat prin definiție să sporească bogăția spirituală a tuturor locuitorilor de la Dunăre și nu numai.

Concursul se adresează soliștilor vocali și grupurilor (maximum 5 persoane, care fiecare în parte întrunește condiția de vârstă), artiști amatori aparținând țărilor de pe cursul Dunării: Germania, Austria, Slovacia, Ungaria, Croația, Serbia, Bulgaria, România, Moldova și Ucraina.

Pot participa la concurs persoane care au depășit vârsta de 18 ani, împliniți până la data preselecției. Este recomandabil ca, în cazul participanților din județele riverane  Dunării din România, unul dintre concurenți să aparțină grupului etnic preponderent – ucraineni, tătari, turci, ruși-lipoveni de rit vechi, greci, italieni etc.

Ediția 2016

Ediția 2016 va avea loc in intervalul 26-28 iulie 2016.

Înscrierea la concurs se face pe bază de Fișă de participare (conform anexei). Fișa va fi însoțită de fișiere pe suport CD sau fișiere atașate e-mail care conțin repertoriul de concurs. Acestea vor fi transmise Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Brăila, Piața Traian, nr. 2 cod poștal 810153, telefon și fax +40.239.614.710 Brăila, România până la data de 3 iulie 2016.

Piesele în format mp3 și documentele necesare înscrierii pot fi transmise și pe adresa

festival.folclor@centruldecreatiebraila.ro


A fost actualizat regulamentul ediției 2016 a Festivalului internațional de folclor „Cântecul de dragoste de-a lungul Dunării”

Actualizarea se referă la taxa de participare la festival ce va fi plătită de concurenții declarați admiși în urma preselecției ce va avea loc în data de 4 iulie 2016

Vă rugăm să parcurgeți forma actualizată a regulamentului.

Regulament Cantecul de dragoste 2016


Lista concurenților admiși în urma preselecției

       Concurenți români:

  1. Bărbat Denisa Ioana-zona Secașelor
  2. Bordeianu Silvia Mihaela-zona Moldova
  3. Bugnar Lacatîș Ionela Cristina-zona Valea Bârgăului
  4. Cozma Ancuța Maria-zona de câmpie a Mureșului
  5. Furic Adriana Iozefina (Furikova)-zona Bihor-Sălaj
  6. Ghelase Nicoleta-zona Brăila
  7. Herăscu Constantin Cosmin–zona Oltenia
  8. Iancu Dan Alexandru –zona Oltenia
  9. Ionescu Alina-zona Muntenia
  10. Iordache Iuliana Andrada-zona Muntenia
  11. Lutu Florica (Florentina)-zona Argeș
  12. Marica Aurora Mihaela – zona Oltenia-Dolj
  13. Măgureanu Răzvan Florentin–zona Oltenia
  14. Mărgineanu George-zona Argeș
  15. Mocăniță Laura-zona Dobrogea
  16. Popescu Anișoara-zona Romanați Olt
  17. Prisacă Laura Florina-zona Valea Avrigului
  18. Radu Raluca-zona Podișul Central Moldovenesc
  19. Rolnic Denisa Minodora-Valea Barcăului
  20. Stănilă Cristina Andreea-zona Ținutul Pădurenilor Hunedoara
  21. Stroie Dan Dumitru-zona Mărginimea Sibiului
  22. Ursachi Liliana Iustina-zona Bucovinei
  23. Uță (Prună) Larisa Vasilica-zona Țara Chioarului Maramureș
  24. Vladu Gelica Gabriela- zona Romanați Olt

Concurenți străini:

  1. Dimova Aliona-Ucraina
  2. Petar Kirilov-Bulgaria
  3. Zaloj Ion-Ucraina
  4. Grup Dunav- Serbia
  5. Popov Violeta – Moldova
  6. Vuicu Marcela -Moldova

{:}{:en}The 11th Edition, Braila, Romania, July 18- 20, 2017

The registration in the contest:
The winners of the previous editions (the winner of the trophy’s, first prize, second prize and third prize) cannot participate in the contest. Also, in the case that one contestant already participated in two editions of the festival, a third participation is not possible.The winner of the trophy in the previous edition will be presented for performing a micro recital, at the organizers request (case in which the organizers will cover the expenses for transportation, accommodation and meals).

The registration in the contest is made on the basis of a registration form (according to annex). The record will be sent together with a CD or attached to an e-mail containing the repertory for the contest. All of these will be sent to the address of The County Center for Preservation and Promotion of Traditional Culture, nr. 2 Piata Traian (Traian Square), postal code 810153, phone no/ fax +40239.614.710 Braila, Romania until the 30th of June 2017. The songs in mp3 format and the documents required for the registration in the contest may be also sent to the e-mail address: festival.braila@gmail.com

Each contestant will present 2 songs, different as structure (tempo, tune, rhythm, and feature); the first song, without accompaniment, and the second one with musical accompaniment, representing the ethno folklore area from which the contestant comes.
The songs will correspond, through their content, to the message transmitted by the festival’s title – the love song.

The contestants will wear the costume specific to the area or ethnic group they belong to.
The pre-selection for the Romanian and the foreign contestants will be done on the basis of the audio material sent – CD-mp3 or e-mail, on the 3rd of July 2017. The decisions will be made by the contest jury.
For registration in the contest, each candidate will present/send up to the pre-selection date:
– Copy of the identity card;
– The registration form filled in;
– 2 digital colour artistic photos;
– Copy of the scholar/ student card, where appropriate, in order to benefit from the existing tax opportunities (only for the foreign contestants).
The contestants admitted in the contest will be notified and they have the obligation to send to the organizers the scores of the songs until the 7th of July 2017.

Love_Song_along_Danube Festival Regulation 2017 Edition


The thematic variety of folklore imposes, especially, that artistic genre which addresses to the soul by the emotional and sensitive states which it transmits, namely the love song. Thus, the organizers intend to rediscover, valorise and promote these creations and launch new performers belonging to the vocal genre, meant by definition to increase the spiritual richness of all the inhabitants of the Danube region and not only.

The contest addresses to the vocal soloists and also to small groups (maximum 5 persons), amateur artists belonging to the communities from the Danube’s course: Germany, Austria, Slovakia, Hungary, Croatia, Serbia, Bulgaria, Romania, Moldova and Ukraine. In the contest there are allowed persons being over 18 years old. It’s advisable that in the case of the participants from the Romanian counties near to the Danube, one of the contestants should belong to the preponderant ethnic group (Ukrainians, Tartars, Turks, Lipovenians, Greeks, Italians etc.).

The 2016 edition will take place between the 26th-the 28th of July 2016.

The registration in the contest is made  on the basis of a record (according to annex). The record will be sent together with a CD containing the repertory for the contest or attached to an e-mail. All of these will be sent to the address of The County Centre for Preservation and Promotion of Traditional Culture, nr. 2 Piata Traian (Traian Square), postal code 810153, phone no/ fax +40239.614.710 Braila, Romania until the 3rd  of July 2016.

Braila County Council and the Creation Center organise between the 26st- the 28rd of July 2016 the ninth edition of the International Folkloric Festival of  Love Song along the Danube.

  • The contest addresses to the vocal soloists and also to small groups (maximum 5 persons, each of the contestants meeting the age condition ), amateur artists belonging to the communities from the Danube’s course: Germany, Austria, Slovakia, Hungary, Croatia, Serbia, Bulgaria, Romania, Moldova and Ukraine.
  • In the contest there are allowed persons being over 18 years old, made until the pre selection date.
  • It’s advisable that in the case of the participants from the Romanian counties near to the Danube, one of the contestants should belong to the preponderant ethnic group -Ukrainians, Tartars, Turks, Lipovenians, Greeks, Italians etc.
  • After the pre-selection only 30 contestants will be admitted and will take part in the competition

Festival-Regulation-2016-Love-song-along-Danube


List of selected competitors after the preselection:

       Romanian competitors:

  1. Bărbat Denisa Ioana-zona Secașelor
  2. Bordeianu Silvia Mihaela-zona Moldova
  3. Bugnar Lacatîș Ionela Cristina-zona Valea Bârgăului
  4. Cozma Ancuța Maria-zona de câmpie a Mureșului
  5. Furic Adriana Iozefina (Furikova)-zona Bihor-Sălaj
  6. Ghelase Nicoleta-zona Brăila
  7. Herăscu Constantin Cosmin–zona Oltenia
  8. Iancu Dan Alexandru –zona Oltenia
  9. Ionescu Alina-zona Muntenia
  10. Iordache Iuliana Andrada-zona Muntenia
  11. Lutu Florica (Florentina)-zona Argeș
  12. Marica Aurora Mihaela – zona Oltenia-Dolj
  13. Măgureanu Răzvan Florentin–zona Oltenia
  14. Mărgineanu George-zona Argeș
  15. Mocăniță Laura-zona Dobrogea
  16. Popescu Anișoara-zona Romanați Olt
  17. Prisacă Laura Florina-zona Valea Avrigului
  18. Radu Raluca-zona Podișul Central Moldovenesc
  19. Rolnic Denisa Minodora-Valea Barcăului
  20. Stănilă Cristina Andreea-zona Ținutul Pădurenilor Hunedoara
  21. Stroie Dan Dumitru-zona Mărginimea Sibiului
  22. Ursachi Liliana Iustina-zona Bucovinei
  23. Uță (Prună) Larisa Vasilica-zona Țara Chioarului Maramureș
  24. Vladu Gelica Gabriela- zona Romanați Olt

     Foreign competitor străini:

  1. Dimova Aliona-Ukraina
  2. Petar Kirilov-Bulgaria
  3. Zaloj Ion-Ukraina
  4. Dunav Group – Serbia
  5. Popov Violeta – Moldovia
  6. Vuicu Marcela  – Moldovia

{:}