Preselecție Festivalul Internațional de Muzică Ușoară „George Grigoriu” 2017

Înscrieri la Festivalul Internațional de Muzică Ușoară „George Grigoriu”

Centrul de Creație Brăila vă informează că a XIII-a ediție a Festivalului Internațional de Muzică Ușoară “George Grigoriu” va avea loc în intervalul 26-28 mai 2017.

Participarea este deschisă tinerilor cu vârsta cuprinsă între 16 – 30 ani, împliniți până la data preselecției şi se desfăşoară cu acompaniament orchestral (live). Laureaţii ediţiilor precedente (câştigătorul Trofeului şi câştigătorii premiilor I, II şi III) nu pot participa la concurs. De asemenea, în cazul participării unui concurent la două ediţii consecutive ale festivalului, o a treia participare nu este posibilă.

 Premiile acordate:

Trofeul George Grigoriu – 5.000 euro

Premiul I –2.500 euro

Premiul II –2.000 euro

Premiul III –1.500 euro

3 menţiuni a câte 500 euro

Concurenţii vor trimite dosarul de înscriere prin e-mail la adresa: festival.braila@gmail.com până pe data de 30 martie 2017( atat concurentii romani cat si concurentii straini)  sau vor depune  dosarul de înscriere, direct la locul efectuarii Preselecției, în data de 01 aprilie 2017, începând cu ora 10, la sediul Societăţii Române de Radiodifuziune, Bucureşti, în faţa juriului de preselecție( doar pentru concurentii romani).

Pentru informații suplimentare legate de regulamentul festivalului:

www.festival-george-grigoriu.ro

www.centruldecreatiebraila.ro

Preselecție festival national de folk „Chira Chiralina”

Festivalul Național de Folk
Chira Chiralina
Ediția a X-a, 17-18 noiembrie 2016, Brăila

Lista concurenților admiși
în urma preselecției din 04.11.2016

  1. Octavian Broștenu – Alexandria, 17 ani
  2. Radu Constantin Comănescu – Moinești, Jud Bacău,16 ani
  3. Cosmin Mariciuc – Săveni, Jud Botoșani,16 ani
  4. Luiza Neacșu – București, 16 ani
  5. Adrian George Negrea – Satu Mare, 23 ani
  6. Corneliu Popescu – Slobozia, 29 ani
  7. Paul Adrian Tihan – Fălticeni, Jud Suceava, 18 ani
  8. Trupa FIOR
    Componență:  Vlad-Gabriel Lazăr-Sat Hemeiuș, Jud Neamț,  21 ani
    Cătălin Tarhon-  Dorohoi, Jud Botoșani, 28 ani
    Ștefana Ganea-Iași, 20 ani
  1. Trupa FOLK TWO
    Componență:  Iulia Lupșa-Brașov,17 ani
    Rodica Boldorea-Brașov, 33 ani
  1. Trupa FOLK BAND IMPERFECT
    Componență: Mihai Cristian- Tulcea, 23 ani
    Alexandru Panfilov- București, 20 ani
  1. Trupa NO NAME
    Componență: Cătălina Moise – București, 16 ani
    Daniel Sfichi – București, 17 ani
    Răzvan Pîrlog – București, 17 ani

Festival Jazz 2016 – rezultate preselecție

Concursul Internaţional de
Jazz Johnny Răducanu
Ediția a IV–a, Brăila, România, 21-23 octombrie 2016

Lista concurentilor admiși în concurs
după preselecția din data de 27.09.2016

Formație

  1. CALI Quartet –România
  2. Koszorus Krisztina & Szasz Csaba – România
  3. Secret Formula – România
  4. Stefan Goranov Quartet -Bulgaria

Solist instrumentist

  1. Daniel Torres Salazar – Spania- saxofon
  2. Garrofe Farras Arnau – Spania – saxofon
  3. Thomas Thorp – Anglia- saxofon
  4. Victor Jimenez- Spania – saxofon

Solist vocal

  1. Anita Petruescu – România
  2. Diana Caldăraru – România
  3. Diana Miron – România
  4. Elisabeta Campău Firțescu – România
  5. Liliya Ilieva – Bulgaria
  6. Nicoleta Gavriliță – Moldova

Festivalul de folclor – ediția 2016 – Lista concurenților admiși în urma preselecției

Lista concurenților admiși în urma preselecției

       Concurenți români:

  1. Bărbat Denisa Ioana-zona Secașelor
  2. Bordeianu Silvia Mihaela-zona Moldova
  3. Bugnar Lacatîș Ionela Cristina-zona Valea Bârgăului
  4. Cozma Ancuța Maria-zona de câmpie a Mureșului
  5. Furic Adriana Iozefina (Furikova)-zona Bihor-Sălaj
  6. Ghelase Nicoleta-zona Brăila
  7. Herăscu Constantin Cosmin–zona Oltenia
  8. Iancu Dan Alexandru –zona Oltenia
  9. Ionescu Alina-zona Muntenia
  10. Iordache Iuliana Andrada-zona Muntenia
  11. Lutu Florica (Florentina)-zona Argeș
  12. Marica Aurora Mihaela – zona Oltenia-Dolj
  13. Măgureanu Răzvan Florentin–zona Oltenia
  14. Mărgineanu George-zona Argeș
  15. Mocăniță Laura-zona Dobrogea
  16. Popescu Anișoara-zona Romanați Olt
  17. Prisacă Laura Florina-zona Valea Avrigului
  18. Radu Raluca-zona Podișul Central Moldovenesc
  19. Rolnic Denisa Minodora-Valea Barcăului
  20. Stănilă Cristina Andreea-zona Ținutul Pădurenilor Hunedoara
  21. Stroie Dan Dumitru-zona Mărginimea Sibiului
  22. Ursachi Liliana Iustina-zona Bucovinei
  23. Uță (Prună) Larisa Vasilica-zona Țara Chioarului Maramureș
  24. Vladu Gelica Gabriela- zona Romanați Olt

Concurenți străini:

  1. Dimova Aliona-Ucraina
  2. Petar Kirilov-Bulgaria
  3. Zaloj Ion-Ucraina
  4. Grup Dunav- Serbia
  5. Popov Violeta – Moldova
  6. Vuicu Marcela -Moldova