Festivalul internațional de folclor „Cântecul de dragoste de-a lungul Dunării”

Câștigătorii Ediției a XI-a, 2017

 Trofeul Trio Bereghinya (Marina Braila, Iryna Shcherbina, Nadia Lapshina) Ucraina
 Premiul I Andreea Iulia Mihai România
 Premiul II Simona Vasilica Mazăre România
Premiul  III Grupul Bistrik (Kristina Dencic, Jovana Baraksadic, Jovana Terzic, Tijana Butric) Serbia
Premiul pentru autenticitate costum Alexandra Băcilă România
Premiul de popularitate Florin Ștefan România
Premiul Fundației Academice Europene Euroculturalia Liliana Iustina Ursachi România
Premiul Fundației Academice Europene Euroculturalia Nicoleta Ghelase România
Premiul Fundației Academice Europene Euroculturalia Florin Ștefan România

Lista concurenților admiși în urma preselecției

       Concurenți români:

1 Alexandra Băcilă România, Zona Valea Târnavei Mari
2 Elena Iuliana Călin România, Zona Argeș
3 Ancuța Maria Cozma România, Zona de câmpie a Mureșului
4 Irina Drăgoi România, Zona Muntenia
5 Paula Florescu România, Zona Moldovei, Subzona Bacăului
6 Nicoleta Ghelase România, Zona Muntenia
7 Ionela Guzic România, Zona Sudul Gorjului
8 Duet Ioana și Iuliana Luța România, Zona Bucovina
9 Anca Ramona Manoilă România, Zona Mureș
10 Simona Vasilica Mazăre România, Zona Botoșani
11 Andreea Iulia Mihai România, Zona Vlașca Teleorman
12 Mădălina Maria Mureșan România, Zona Valea Superioară a Mureșului
13 Stelian Păun România, Zona Vlașca Teleorman
14 Sînzîiana Oșlobanu România, Zona Neamț
15 Flaviu Pop România, Zona Someșului Mic
16 Cosmin Scheanu România, Zona Romanați Olt
17 Maria Stîngă România, Zona Dobrogea
18 Florin Ștefan România, Zona Muntenia
19 Liliana Iustina Ursachi România, Zona Bucovinei
20 Valentin Vădrariu România, Zona Banatul de munte

Concurenți străini:

1 Trio Bereghinya (Marina Braila, Iryna Shcherbina, Nadia Lapshina) Zona folclorică a Ucrainei
2 Grupul Bistrik (Kristina Dencic, Jovana Baraksadic, Jovana Terzic, Tijana Butric) România, Zona folclorică a Serbiei
3 Nicolae Ciobănică Republica Moldova, Cahul
4 Elena Ene (Ciobanu ) Republica Moldova, Raionul Cantemir, Sudul Moldovei
5 Mariana Melinte (Ciobanu) Republica Moldova
6 Rhodope Quartet (Neli Andreeva, Maria Stankova, Yana Gocheva, Simona Stanoeva) Zona folclorică a Bulgariei

 

Comunicat din data de 03.07.2017 – Festivalul Intenațional de Folclor Ed.2017 

Datorită numărului mare de concurenți înscriși la preselecția Festivalului Cântecul de dragoste de-a lungul Dunării, ediția 2017 și a imposibilității deliberării de către juriul de preselecție a rezultatelor finale  în termenul menționat în Regulamentul evenimentului, vă aducem la cunoștință că Lista concurenților admiși în concurs în urma preselecției va fi afișată pe site-ul instituției în data de 6 iulie 2017.

Vă mulțumim pentru înțelegere

COMUNICAT CJCPCT Braila – Festival International de Folclor – 2017


Ediția 2017 va avea loc in intervalul 18-20 iulie 2017.

Înscrierea in concurs
Laureaţii ediţiilor precedente (câştigătorul Trofeului şi câştigătorii premiilor I, II şi III) nu pot participa la concurs. În cazul participării unui concurent la două ediții consecutive ale festivalului, o a treia participare nu este posibilă. La solicitarea organizatorului, câștigătorul Trofeului va fi prezent cu un microrecital; organizatorul îi va deconta acestuia cheltuielile de transport și îi va asigura cazarea și masa.

Înscrierea la concurs se face pe bază de Fișă de participare (conform anexei). Fișa va fi însoțită de fișiere pe suport CD sau fișiere atașate e-mail care conțin repertoriul de concurs. Acestea vor fi transmise Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Brăila, Piața Traian, nr. 2 cod poștal 810153, telefon și fax +40.239.614.710 Brăila, România până la data de 30 iunie 2017.

Piesele în format mp3 și documentele necesare înscrierii pot fi transmise și pe adresa festival.braila@gmail.com

Fiecare concurent va prezenta 2 piese contrastante ca structură (tempo, melodie, ritm, caracter); prima piesă, fără acompaniament, iar a doua cu acompaniament orchestral și care să exprime zona etnofolclorică din care provine concurentul. Piesele vor răspunde, prin conținut, mesajului transmis prin chiar genericul concursului – cântecul de dragoste.

Preselecția concurenților români și străini se face pe baza materialului audio transmis CD – mp3 sau prin poștă electronică, în data de 3 iulie 2017. Deciziile vor fi luate de către Juriul concursului.
La înscriere, fiecare candidat va prezenta/trimite:
– copie după cartea de identitate;
– fișă de înscriere completată;
– 2 fotografii artistice color pe suport digital.
– (copie carnet elev/student unde este cazul, valabil pentru concurenții străini, pentru a beneficia de facilitați fiscale existente).
Concurenții admiși vor fi anunțați iar aceștia au obligația de a transmite organizatorilor partiturile pieselor pana pe 7 iulie 2017.

Regulament Festival International de Folclor Cantecul de dragoste – 2017


Alte referințe online festival:

http://canteculdedragoste.ro/

https://www.facebook.com/canteculdedragostebraila/


Varietatea tematică a folclorului impune, cu precădere, acel gen artistic ce se adresează sufletului prin stările emoționale și sensibile pe care le degajă și anume, cântecul de dragoste. Organizatorii își propun redescoperirea, valorificarea și promovarea acestor creații și afirmarea de noi interpreți ai genului vocal destinat prin definiție să sporească bogăția spirituală a tuturor locuitorilor de la Dunăre și nu numai.

Concursul se adresează soliștilor vocali și grupurilor (maximum 5 persoane, care fiecare în parte întrunește condiția de vârstă), artiști amatori aparținând țărilor de pe cursul Dunării: Germania, Austria, Slovacia, Ungaria, Croația, Serbia, Bulgaria, România, Moldova și Ucraina.

Pot participa la concurs persoane care au depășit vârsta de 18 ani, împliniți până la data preselecției. Este recomandabil ca, în cazul participanților din județele riverane  Dunării din România, unul dintre concurenți să aparțină grupului etnic preponderent – ucraineni, tătari, turci, ruși-lipoveni de rit vechi, greci, italieni etc.

Ediția 2016

Ediția 2016 va avea loc in intervalul 26-28 iulie 2016.

Înscrierea la concurs se face pe bază de Fișă de participare (conform anexei). Fișa va fi însoțită de fișiere pe suport CD sau fișiere atașate e-mail care conțin repertoriul de concurs. Acestea vor fi transmise Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Brăila, Piața Traian, nr. 2 cod poștal 810153, telefon și fax +40.239.614.710 Brăila, România până la data de 3 iulie 2016.

Piesele în format mp3 și documentele necesare înscrierii pot fi transmise și pe adresa

festival.folclor@centruldecreatiebraila.ro


A fost actualizat regulamentul ediției 2016 a Festivalului internațional de folclor „Cântecul de dragoste de-a lungul Dunării”

Actualizarea se referă la taxa de participare la festival ce va fi plătită de concurenții declarați admiși în urma preselecției ce va avea loc în data de 4 iulie 2016

Vă rugăm să parcurgeți forma actualizată a regulamentului.

Regulament Cantecul de dragoste 2016


Lista concurenților admiși în urma preselecției

       Concurenți români:

  1. Bărbat Denisa Ioana-zona Secașelor
  2. Bordeianu Silvia Mihaela-zona Moldova
  3. Bugnar Lacatîș Ionela Cristina-zona Valea Bârgăului
  4. Cozma Ancuța Maria-zona de câmpie a Mureșului
  5. Furic Adriana Iozefina (Furikova)-zona Bihor-Sălaj
  6. Ghelase Nicoleta-zona Brăila
  7. Herăscu Constantin Cosmin–zona Oltenia
  8. Iancu Dan Alexandru –zona Oltenia
  9. Ionescu Alina-zona Muntenia
  10. Iordache Iuliana Andrada-zona Muntenia
  11. Lutu Florica (Florentina)-zona Argeș
  12. Marica Aurora Mihaela – zona Oltenia-Dolj
  13. Măgureanu Răzvan Florentin–zona Oltenia
  14. Mărgineanu George-zona Argeș
  15. Mocăniță Laura-zona Dobrogea
  16. Popescu Anișoara-zona Romanați Olt
  17. Prisacă Laura Florina-zona Valea Avrigului
  18. Radu Raluca-zona Podișul Central Moldovenesc
  19. Rolnic Denisa Minodora-Valea Barcăului
  20. Stănilă Cristina Andreea-zona Ținutul Pădurenilor Hunedoara
  21. Stroie Dan Dumitru-zona Mărginimea Sibiului
  22. Ursachi Liliana Iustina-zona Bucovinei
  23. Uță (Prună) Larisa Vasilica-zona Țara Chioarului Maramureș
  24. Vladu Gelica Gabriela- zona Romanați Olt

Concurenți străini:

  1. Dimova Aliona-Ucraina
  2. Petar Kirilov-Bulgaria
  3. Zaloj Ion-Ucraina
  4. Grup Dunav- Serbia
  5. Popov Violeta – Moldova
  6. Vuicu Marcela -Moldova