Clasamentul ediției 2018 a Festivalului Internațional de Muzică Ușoară “George Grigoriu”

Walter Ricci Italia 9,89  Trofeul George Grigoriu
Valeria Marcu Republica Moldova 9,57  Premiul I
Alexandra Elena Crăescu România 9,54  Premiul II
Andreea Irina Negoiță România 9,36  Premiul III
Hristiyana Dankova Bulgaria 9,21  Mențiunea I
Ana Moraru Republica Moldova 9,14  Mențiunea II
Denisa Ionela Tiron România 8,96  Mențiunea III
Oana Ștefana Tăbultoc România 8,93  Premiul UCMR
Sara Irem Andreea Güzel România 8,89  Premiul special Animacaste

Clasamentul Festivalului Național de Muzică Folk  “Chira Chiralina” – Ediția 2017

Radu Constantin Comănescu  Marele premiu
Paul Adrian Tihan  Premiul I
Iulia-Cristina Lupșa  Premiul II
Alexandru-Petru Vasile  Premiul III
Iulia-Cristina Lupșa  Premiul pentru cea mai bună creație
Vlad Gabriel Lazăr – Trupa Dovada  Premiul pentru virtuozitate instrumentală
Trupa Quantum  Premiul de popularitate

Concurenții admiși în concurs

Festivalul Național de Folk

Chira Chiralina

Ediția a XI-a, 25-26 noiembrie 2017, Brăila

  1. Vasile Alexandru Petru – 21 ani, Brăila
  2. Lupșa Iulia Cristina – 18 ani, Brașov
  3. Neacșu Andra Luisa – 17 ani, București
  4. Trupa No Name – București (Sfichi Daniel-18 ani, Pîrlog Răzvan-18 ani, Moise Cătălina-17 ani, Mansour Jessica-16 ani)
  5. Comănescu Radu Constantin – 17 ani, Bacău
  6. Tihan Paul Adrian  – 19 ani, Suceava
  7. Miclescu Denisa Georgiana – 18 ani, Botoșani
  8. Ailenei Elena Sînziana – 18 ani, Neamț
  9. Bîrgovanu Alexandra Liliana – 19 ani, Botoșani
  10. Trupa Quantum – Brăila (Poitașu Mihnea Valentin-17 ani, Anton Monica-18 ani, Piron Ioan Adrian-22 ani, Galiceanu Cristian Ștefan-18 ani)
  11. Gheorghiu Georgian Leonard – 16 ani, Brăila
  12. Trupa Dovada – Bacău&Vaslui (Lazăr Vlad Gabriel-22 ani, Lazăr Petronel Cristian-23 ani)
  13. Piron Cristian – 20 ani, Brăila
  14. Iaurum Alexandru Mihai – 18 ani, Brăila

Winners of the 2017 Edition

Sanna Domenico – Johnny Raducanu Trophy

Fernando Brox – Prize for best instrumental performer

Izabela Mihaela Simion –  Prize for best vocalist

Alexey Leon Quartet – Prize for best band

Thomas Thorp – Prize for the most promising young artist

Sexpeare – Prize for the best composition

Clasamentul Festivalului Internațional de Folclor Cântecul de dragoste de-a lungul Dunării, ediția 2017

 

 Trofeul Trio Bereghinya (Marina Braila, Iryna Shcherbina, Nadia Lapshina) Ucraina
 Premiul I Andreea Iulia Mihai România
 Premiul II Simona Vasilica Mazăre România
Premiul  III Grupul Bistrik (Kristina Dencic, Jovana Baraksadic, Jovana Terzic, Tijana Butric) Serbia
Premiul pentru autenticitate costum Alexandra Băcilă România
Premiul de popularitate Florin Ștefan România
Premiul Fundației Academice Europene Euroculturalia Liliana Iustina Ursachi România
Premiul Fundației Academice Europene Euroculturalia Nicoleta Ghelase România
Premiul Fundației Academice Europene Euroculturalia Florin Ștefan România

The Results of the Pre-selection of George Grigoriu International Pop Music Festival 2017

George Grigoriu International Pop Music Festival

The XIIIth -edition, Romania, 26-28 May, 2017

The list of the admitted competitors after the pre-selection from the 1st of April 2017 

Concurenți români/Romanian competitors: 

  1. Bianca Elena Udroiu, 17 ani, Câmpulung Muscel
  2. Mihaela Ivan, 18 ani, Brăila
  3. Codruța Bianca Barariu, 20 ani, Botoșani
  4. Dora Gaitanovici, 16 ani, Buzău
  5. Izabela-Emilia Toth, 16 ani, Timișoara
  6. Diana Maria Ștefănescu, 19 ani, Pitești
  7. Andrei Iulian Mihalcea, 22 ani, Boldești-Scăieni
  8. Rareș-Darian Mariș, 16 ani, Cluj-Napoca
  9. Robert Nicolae Feraru, 19 ani, București
  10. Ioana Gherghina, 23 ani, București
  11. Miruna Mihaela Diaconescu, 17 ani, Bârlad
  12. Iulia Flavia Zoe, 21 ani, Pitești

Concurenți străini/Foreign competitors: 

  1. Luigi Bollito(nume de scenă Luis Navarro), 26 ani, Italia
  2. Almira Akhmetgareeva, 25 ani, Rusia
  3. Attila Suba, 28 ani, Ungaria
  4. Mădălina Gaivas, 18 ani, Moldova
  5. Rossella Zitiello, 22 ani, Italia
  6. Kurt Cassar, 24 ani, Malta
  7. Anna Grotta, 29 ani, Italia
  8. Anastasiia Frolova,18 ani, Ucraina
  9. Allessandro Piscitella, 27 ani, Italia
  10. Sophie Marie Michele Loretan, 26 ani, Elvetia
  11. Mario Luciano Greco, 19 ani, Italia
  12. Yordan Petrov Markov,23 ani, Bulgaria

LISTA CONCURENTI FESTIVAL GEORGE GRIGORIU 2017