Câștigătorii Festivalului Internațional de Folclor „Cântecul de dragoste de-a lungul Dunării”, Ediția a XIII-a, 2019

Featured

 Trofeul Timiș Silvia România
 Premiul I Mihalache Florin România
 Premiul II Popescu Anişoara România
Premiul  III Firuca Čina Serbia
Premiul pentru autenticitate
costum
Pop Alexandru România
Premiul de popularitate Asan Elvis – Matsun România
Premiul Fundației Academice
Europene Etnoculturalia
Bilețchii Tudor România
Premiul Fundației Academice
Europene Etnoculturalia
Firuca Čina Serbia
Premiul Fundației Academice
Europene Etnoculturalia
Ursachi Liliana – Iustina România
Premiul Fundației Academice
Europene Etnoculturalia
Ghelase Nicoleta România
Premiul Fundației Academice
Europene Etnoculturalia
Păun Stelian România
Premiul Fundației Academice
Europene Etnoculturalia
Bozbici Larisa -Lucreția  România
Premiul Fundației Academice
Europene Etnoculturalia
Dolhascanu Mihai România
Premiul Fundației Academice
Europene Etnoculturalia
Marica Aurora Mihaela România

Clasamentul ediției 2019 a Festivalului Internațional de Muzică Ușoară “George Grigoriu”

Yerik Tolenov Kazakhstan 9,96  Trofeul George Grigoriu
Olivier Kaye Belgia 9,75  Premiul I
Eleonora Maria Filipoiu România 9,54  Premiul II
Vincenzo Vollaro (Dadda) Italia 9,50  Premiul III
Volodya Atanesyan Armenia 9,32  Mențiunea I
Bianca Luminița Mihai România 9,14  Mențiunea II
Letiția Andreea Roman România 9,14  Mențiunea III
Teodor Danci România 8,96  Premiul UCMR

The list of the admitted competitors after the pre-selection from the 28th of March 2019

George Grigoriu International Pop Music Festival-the XVth edition, Romania, 17-19 May, 2019

Romanian competitors:

1.  Ioana Mîrţi

2. Karina-Ioana Todireanu 

3. Lavinia Liliana Angheluţă

4. Teodor Danci

5. Eleonora Maria Filipoiu

6. Maria Catalina Ilinca

7. Bianca Luminița Mihai

8. Duet Miruna Diaconescu and Robert Iosifescu

9. Andreea Letiția Roman

10. Ioana Gherghina 11. Alina Florentina Voicu

Foreign competitors:

1. Iryna Karapchuk – Ucraina

2. Lydia Lyon – U.S.A.

3. Yerik Tolenov – Kazakhstan

4.Fabio Degenarro – Italia

5. Avramovska Anastasija – Macedonia

6.Adrian Graur – Moldova

7. Noemi Capone – Italia

8. Alexander Petrov – Bulgaria

9. Olivier Kaye – Belgia

10. Karolyna Belskaya – Rusia

11. Domentii Felicia – Moldova

12. Vincenzo Vollaro (Dadda) – Italia

13. Volodya Atanesyan – Armenia

Câștigătorii Ediției a VI-a, 2018 – Festivalul Internațional de Jazz ”Johnny Răducanu”

Walter Ricci – Trofeul Johnny Răducanu

Stefano Coppari Quartet – Premiul Cea mai bună formație

Gianni Gagliardi – Premiul Cea mai bună compoziție

Robert Cozma   – Premiul Cel mai bun instrumentist

Anita Petruescu –  Premiul Cel mai bun solist vocal

Enrique Oliver Gomez – Premiul Cel mai promițător interpret

Câștigătorii Festivalului Internațional de Folclor „Cântecul de dragoste de-a lungul Dunării”, Ediția a XII-a, 2018

 Trofeul Ghițiu Andreea România
 Premiul I Sărmaş Vlăduț România
 Premiul II Bălan Manuela România
Premiul  III Ștefan Florin România
Premiul pentru autenticitate costum Colcer Mădălina Maria România
Premiul de popularitate Grup vocal „Bistrik” Serbia
Premiul Fundației Academice Europene Euroculturalia Oprea Marta România
Premiul Fundației Academice Europene Euroculturalia Lilea Alexandru Ionuţ România

Clasamentul ediției 2018 a Festivalului Internațional de Muzică Ușoară “George Grigoriu”

Walter Ricci Italia 9,89  Trofeul George Grigoriu
Valeria Marcu Republica Moldova 9,57  Premiul I
Alexandra Elena Crăescu România 9,54  Premiul II
Andreea Irina Negoiță România 9,36  Premiul III
Hristiyana Dankova Bulgaria 9,21  Mențiunea I
Ana Moraru Republica Moldova 9,14  Mențiunea II
Denisa Ionela Tiron România 8,96  Mențiunea III
Oana Ștefana Tăbultoc România 8,93  Premiul UCMR
Sara Irem Andreea Güzel România 8,89  Premiul special Animacaste