Clasamentul Festivalului Național de Muzică Folk  “Chira Chiralina” – Ediția 2017

Radu Constantin Comănescu  Marele premiu
Paul Adrian Tihan  Premiul I
Iulia-Cristina Lupșa  Premiul II
Alexandru-Petru Vasile  Premiul III
Iulia-Cristina Lupșa  Premiul pentru cea mai bună creație
Vlad Gabriel Lazăr – Trupa Dovada  Premiul pentru virtuozitate instrumentală
Trupa Quantum  Premiul de popularitate

Winners of the 2017 Edition

Sanna Domenico – Johnny Raducanu Trophy

Fernando Brox – Prize for best instrumental performer

Izabela Mihaela Simion –  Prize for best vocalist

Alexey Leon Quartet – Prize for best band

Thomas Thorp – Prize for the most promising young artist

Sexpeare – Prize for the best composition

Clasamentul Festivalului Internațional de Folclor Cântecul de dragoste de-a lungul Dunării, ediția 2017

 

 Trofeul Trio Bereghinya (Marina Braila, Iryna Shcherbina, Nadia Lapshina) Ucraina
 Premiul I Andreea Iulia Mihai România
 Premiul II Simona Vasilica Mazăre România
Premiul  III Grupul Bistrik (Kristina Dencic, Jovana Baraksadic, Jovana Terzic, Tijana Butric) Serbia
Premiul pentru autenticitate costum Alexandra Băcilă România
Premiul de popularitate Florin Ștefan România
Premiul Fundației Academice Europene Euroculturalia Liliana Iustina Ursachi România
Premiul Fundației Academice Europene Euroculturalia Nicoleta Ghelase România
Premiul Fundației Academice Europene Euroculturalia Florin Ștefan România

Ziua a II-a a Festivalului Național de Folk “Chira Chiralina”

Astăzi vom avea transmisia live pe internet a galei de acordare a premiilor!
Emoțiile sunt mari! Le ținem pumnii tuturor concurenților.
Vă așteptăm pe internet și la Teatrul “Maria Fillotti” incepând cu ora 18.00

După acordarea premiilor vă invităm la microrecitalul trupei “Icarus”, câștigătorii ediției anterioare și recitalul Ducu Bertzi si prietenii!

Ziua I-a la Festivalul Național de Folk “Chira Chiralina”

Incepând cu ora 18.00 puteți urmări live prima zi a Festivalului Național de Folk “Chira Chiralina”, ce va avea loc la Brăila, în perioada 17-18 noiembrie 2017.

Vor concura 11 soliști și grupuri, fiind evaluați de juriul format din:

Titus Andrei – președintele juriului
Mihaela Trofimov
Ștefan Stănescu
Marius Matache
Marius Cosmin Popescu

Spectacolul va fi prezentat de Maria Gheorghiu.