Festivalul international de muzica usoară „George Grigoriu” – ediția 2017

Organizare festival

Centrul de Creație Brăila vă informează că a XIII-a ediție a Festivalului Internațional de Muzică Ușoară “George Grigoriu” va avea loc în intervalul 26-28 mai 2017.
Participarea este deschisă tinerilor cu vârsta cuprinsă între 16 – 30 ani, împliniți până la data preselecției şi se desfăşoară cu acompaniament orchestral (live).                   Laureaţii ediţiilor precedente (câştigătorul Trofeului şi câştigătorii premiilor I, II şi III) nu pot participa la concurs. De asemenea, în cazul participării unui concurent la două ediţii consecutive ale festivalului, o a treia participare nu este posibilă.

Premiile acordate:

  • Trofeul George Grigoriu – 5.000 euro
  • Premiul I – 2.500 euro
  • Premiul II – 2.000 euro
  • Premiul III – 1.500 euro
  • 3 menţiuni a câte 500 euro

Regulamentul (variantele  în română și engleză) poate fi consultat mai jos

Regulament-Festival-International-Muzica-Usoara-George-Grigoriu-2017

George-Grigoriu-International-Pop-Music-Festival-2017

Rezultatele ediției 2016 a Festivalului național de folk „Chira Chiralina”

Festivalul Național de Folk
Chira Chiralina
Ediția a X-a, 17-18 noiembrie 2016, Brăila

Premiile acordate:

Nume

Premiu

Octavian Alexandru Brosteanu

 Marele premiu

Cosmin Mariciuc

 Premiul I

Paul Adrian Tihan

 Premiul II

Trupa Fior

 Premiul III

Trupa Folk Band Imperfect

 Premiul pentru cea mai buna creatie

Radu Constantin Comanescu

 Premiul pentru virtuozitate instrumentala

Octavian Alexandru Brosteanu

 Premiul de popularitate

Ziua a II-a a Festivalului Național de Folk „Chira Chiralina”

Astăzi vom avea transmisia live pe internet a galei de acordare a premiilor!
Emoțiile sunt mari! Le ținem pumnii tuturor concurenților.
Vă așteptăm pe internet și la Teatrul „Maria Fillotti” incepând cu ora 18.00

După acordarea premiilor vă invităm la microrecitalul trupei „Icarus”, câștigătorii ediției anterioare și recitalul Ducu Bertzi si prietenii!

Ziua I-a la Festivalul Național de Folk „Chira Chiralina”

Incepând cu ora 18.00 puteți urmări live prima zi a Festivalului Național de Folk „Chira Chiralina”, ce va avea loc la Brăila, în perioada 17-18 noiembrie 2017.

Vor concura 11 soliști și grupuri, fiind evaluați de juriul format din:

Titus Andrei – președintele juriului
Mihaela Trofimov
Ștefan Stănescu
Marius Matache
Marius Cosmin Popescu

Spectacolul va fi prezentat de Maria Gheorghiu.

Preselecție festival national de folk „Chira Chiralina”

Festivalul Național de Folk
Chira Chiralina
Ediția a X-a, 17-18 noiembrie 2016, Brăila

Lista concurenților admiși
în urma preselecției din 04.11.2016

  1. Octavian Broștenu – Alexandria, 17 ani
  2. Radu Constantin Comănescu – Moinești, Jud Bacău,16 ani
  3. Cosmin Mariciuc – Săveni, Jud Botoșani,16 ani
  4. Luiza Neacșu – București, 16 ani
  5. Adrian George Negrea – Satu Mare, 23 ani
  6. Corneliu Popescu – Slobozia, 29 ani
  7. Paul Adrian Tihan – Fălticeni, Jud Suceava, 18 ani
  8. Trupa FIOR
    Componență:  Vlad-Gabriel Lazăr-Sat Hemeiuș, Jud Neamț,  21 ani
    Cătălin Tarhon-  Dorohoi, Jud Botoșani, 28 ani
    Ștefana Ganea-Iași, 20 ani
  1. Trupa FOLK TWO
    Componență:  Iulia Lupșa-Brașov,17 ani
    Rodica Boldorea-Brașov, 33 ani
  1. Trupa FOLK BAND IMPERFECT
    Componență: Mihai Cristian- Tulcea, 23 ani
    Alexandru Panfilov- București, 20 ani
  1. Trupa NO NAME
    Componență: Cătălina Moise – București, 16 ani
    Daniel Sfichi – București, 17 ani
    Răzvan Pîrlog – București, 17 ani

Jazz 2016 – Recitaluri

Programul recitalurilor ediției 2016 a Festivalului International de Jazz „Johnny Răducanu”

 

Festival Jazz 2016 – rezultate preselecție

Concursul Internaţional de
Jazz Johnny Răducanu
Ediția a IV–a, Brăila, România, 21-23 octombrie 2016

Lista concurentilor admiși în concurs
după preselecția din data de 27.09.2016

Formație

  1. CALI Quartet –România
  2. Koszorus Krisztina & Szasz Csaba – România
  3. Secret Formula – România
  4. Stefan Goranov Quartet -Bulgaria

Solist instrumentist

  1. Daniel Torres Salazar – Spania- saxofon
  2. Garrofe Farras Arnau – Spania – saxofon
  3. Thomas Thorp – Anglia- saxofon
  4. Victor Jimenez- Spania – saxofon

Solist vocal

  1. Anita Petruescu – România
  2. Diana Caldăraru – România
  3. Diana Miron – România
  4. Elisabeta Campău Firțescu – România
  5. Liliya Ilieva – Bulgaria
  6. Nicoleta Gavriliță – Moldova

Festivalul international de jazz – preselecție – ediția 2016

Poster festival

Aducem la cunoștință interpreților de jazz că data limită de înscriere  în concursul festivalului Johnny Răducanu este 23 septembrie.

Premiile acordate vor fi:

Trofeul Johnny Raducanu-5000 euro
Cel mai bun solist instrumentist – 2500 euro
Cel mai bun solist vocal – 2500 euro
Cea mai buna formație – 3000 euro
Premiul pentru cel mai promițător tânăr interpret – 2500 euro
Premiul pentru cea mai buna compozitie-2500 euro.

Mai multe informații:

http://johnnyraducanu.ro
https://www.facebook.com/FestivalJohnnyRaducanu
e-mail: festival.raducanu@centruldecreatie.ro

Festivalul de folclor – ediția 2016 – Lista concurenților admiși în urma preselecției

Lista concurenților admiși în urma preselecției

       Concurenți români:

  1. Bărbat Denisa Ioana-zona Secașelor
  2. Bordeianu Silvia Mihaela-zona Moldova
  3. Bugnar Lacatîș Ionela Cristina-zona Valea Bârgăului
  4. Cozma Ancuța Maria-zona de câmpie a Mureșului
  5. Furic Adriana Iozefina (Furikova)-zona Bihor-Sălaj
  6. Ghelase Nicoleta-zona Brăila
  7. Herăscu Constantin Cosmin–zona Oltenia
  8. Iancu Dan Alexandru –zona Oltenia
  9. Ionescu Alina-zona Muntenia
  10. Iordache Iuliana Andrada-zona Muntenia
  11. Lutu Florica (Florentina)-zona Argeș
  12. Marica Aurora Mihaela – zona Oltenia-Dolj
  13. Măgureanu Răzvan Florentin–zona Oltenia
  14. Mărgineanu George-zona Argeș
  15. Mocăniță Laura-zona Dobrogea
  16. Popescu Anișoara-zona Romanați Olt
  17. Prisacă Laura Florina-zona Valea Avrigului
  18. Radu Raluca-zona Podișul Central Moldovenesc
  19. Rolnic Denisa Minodora-Valea Barcăului
  20. Stănilă Cristina Andreea-zona Ținutul Pădurenilor Hunedoara
  21. Stroie Dan Dumitru-zona Mărginimea Sibiului
  22. Ursachi Liliana Iustina-zona Bucovinei
  23. Uță (Prună) Larisa Vasilica-zona Țara Chioarului Maramureș
  24. Vladu Gelica Gabriela- zona Romanați Olt

Concurenți străini:

  1. Dimova Aliona-Ucraina
  2. Petar Kirilov-Bulgaria
  3. Zaloj Ion-Ucraina
  4. Grup Dunav- Serbia
  5. Popov Violeta – Moldova
  6. Vuicu Marcela -Moldova